Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Książki: Życie i cuda Jakuba Strzemię
2009-03-10 10:25:58
"Postaramy się przybliżyć czytelnikom niniejszego opracowania, kim był bł. Jakub, jaka jest jego spuścizna, na czym polega wyjątkowość jego życia i dokonań" - napisał brat Rafał Antoszczuk OFMConv we wprowadzeniu do "Życia i cudów bł. Jakuba Strzemię".

Wydane w tym roku w lutym, 40-stronicowe opracowanie zawiera biografię Jakuba Strzemię (1340-1409), opis cudów i historię beatyfikacji, kolorowe fotografie jego paramentów i szat liturgicznych, oraz fotografie obrazów, witraży i innych wizerunków z błogosławionym. Są też podane biogramy osób związanych z szerzeniem kultu franciszkanina oraz litania, nowenna, modlitwy i pieśni z nutami ku czci błogosławionego.

Dowiadujemy się, że arcybiskup halicko-lwowski bł. Jakub w ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupa wraz z pieczęcią herbową i wizerunkiem Matki Bożej lub w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu. Jest patronem archidiecezji lubaczowskiej i lwowskiej, Lwowa oraz krakowskiej prowincji franciszkanów. Jego wizerunki były umieszczane na bramach miejskich Lwowa, a kapłani wzywani do chorych przykładali im do głowy mitrę lub stułę bł. Jakuba.

Brat Rafał Antoszczuk OFMConv urodził się w 1977 r. we Włocławku, należy do krakowskiej prowincji franciszkanów. Do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych wstąpił w 1997 r., śluby wieczyste złożył w 2005 r. Jest pasjonatem historii oraz znawcą i propagatorem postaci bł. Jakuba Strzemię(1340-1409).

Prowadzi stronę internetową poświęconą bł. Arcybiskupowi: www.jakubstrzemie.pl Również w lutym br. wydał książeczkę dla najmłodszych pt. "Bł. Jakub Strzemię. Średniowieczny przyjaciel dzieci".

wp

Rafał Maria Antoszczuk OFMConv, "Życie i cuda bł. Jakub Strzemię", Wydawnictwo "Bratni Zew", Kraków 2009, ss. 40.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja