Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Św. Salwator z Horty (1520-1567)
2011-03-18 10:19:01
Pracował jako szewc. W zakonie pełnił proste obowiązki, sprzątał klasztor, był furtianem, kwestarzem i kucharzem. Zasłynął z charyzmatu czynienia cudów.

Salwator urodził się w Santa Coloma de Farnés koło Gerony, w hiszpańskiej Katalonii, w grudniu 1520 r. Pochodził z ubogiej, religijnej rodziny. Został osierocony już jako dziecko. Po śmierci rodziców wychowywał młodszą siostrę.

W Barcelonie pracował jako szewc. Po usamodzielnieniu się siostry przez pewien czas przebywał w słynnym opactwie na górze Montserrat. 3 maja 1541 r. został w Barcelonie przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych. Powierzano mu poste obowiązki. Pomagał w kuchni, sprzątał klasztor.

Salwator wyróżniał się prostotą serca i głęboką religijnością. Wiele osób zwracało się do niego z prośbą o duchowe wsparcie i modlitwę, której towarzyszyły cuda. Przełożeni przenieśli go do Tortosy, gdzie 12 lat był kucharzem, furtianem i kwestarzem. Opiekował się chorymi i ubogimi.

Tam również przychodziło do niego wiele osób, prosząc go o modlitwę. Salwator nikomu nie odmawiał pomocy, w czasie modlitwy kreślił znak krzyża na czołach wiernych. Tam również podczas modlitwy dokonywały się cuda. Zaczęto uważać go za świętego. Niektórzy odnosili się do niego z przesadną czcią, co było powodem jego przenosin do kolejnych klasztorów.

Z Tortosy odesłano go - pod zmienionym imieniem - do Reus. I tam cuda dokonywały się. Stamtąd skierowano go do Barcelony i w końcu - na Sardynię, do klasztoru w Cagliari, gdzie zmarł 18 marca 1567 r.

Papież Klemens XI zaaprobował jego kult w 1711 r. Kanonizował go papież Pius XI 17 kwietnia 1938 r. Liturgiczne wspomnienie św. Salwatora przypada 18 marca.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja