Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Książki: Modlitewnik o bł. Jakubie Strzemię
2009-03-23 12:07:54
To kolejna, już trzecia wydana w tym roku publikacja poświęcona patronowi krakowskiej prowincji franciszkanów, arcybiskupowi halicko-lwowskiemu bł. Jakubowi Strzemię.

Modlitewnik ma służyć pomocą podczas trwającej w Polsce od 19 marca br. peregrynacji relikwii franciszkanina bł. abpa Jakuba Strzemię (1340-1409), który razem ze św. Antonim z Padwy jest patronem krakowskiej prowincji franciszkanów. W tym roku przypada 600. rocznica śmierci błogosławionego.

Książka stanowi swoiste kompendium materiałów biograficznych i liturgicznych o bł. Jakubie. Jest opatrzona wstępem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego i słowami zachęty prowincjała o. Jarosława Zachariasza OFMConv.

"Ufam, że podjęcie zadania propagowania życia, zasług i kultu naszego błogosławionego współbrata przyniesie dobre owoce w naszym życiu osobistym i wspólnotowym, duszpasterskm i katechetycznym oraz duchowym i zakonnym" - mówi brat Rafał Antoszczuk OFMConv, autor publikacji.

Franciszkanin dodaje: "Mam nadzieję, że misja ponownego odkrywania wartości daru, jakim jest życie i działalność bł. Jakuba i jego dziedzictwo, przyczyni się nie tylko do ożywienia jego kultu, ale także do pogłębienia naszej wiary, nadziei i miłości, które wyrażone będą w trosce duszpasterskiej o wiernych nam powierzonych".

We wstępie do książki abp Mieczysław Mokrzycki wyraził nadzieję, że "zapomniana być może w wielu środowiskach postać wielkiego zakonnika i arcybiskupa-misjonarza dzięki tegorocznej peregrynacji jego relikwii w naszych parafiach i wspólnotach odżyje na nowo w pamięci wiernych, a w ślad za nią cześć i nabożeństwo do Błogosławionego Patrona".

Zaś prowincjał o. Jarosław Zachariasz w słowie zachęty przed peregrynacją relikwii, zamieszczonym w książce i odczytywanym w parafiach franciszkańskich napisał: "Życie bł. Jakuba Strzemię to ciągłe wędrowanie i docieranie do najdalszych zakątków archidiecezji. Tak jak przed ponad 600 laty, wyrusza on i dzisiaj do wierzących i niewierzących, do zdrowych i chorych, do biednych i bogatych, do żyjących w zgodzie w nienawiści, aby zanieść im znak jedności, jakim jest Chrystus Pan".

Materiały do książki zebrał i opracował franciszkanin brat Rafał Antoszczuk (z prowincji krakowskiej), pasjonat historii i propagator postaci bł. Jakuba Strzemię. Jest autorem trzech publikacji o bł. Jakubie: "Wiadomości z Prowincji. Przygotowanie do jubileuszu 600-lecia śmierci bł. Jakuba Strzemię" (Kraków 2008), "Bł. Jakub Strzemię. Średniowieczny przyjaciel dzieci" (Kraków 2009), "Życie i cuda bł. Jakub Strzemię" (Kraków 2009).

Z jego inicjatywy powstała strona internetowa poświęcona bł. Jakubowi Strzemię: jakubstrzemie.pl

wp

Rafał Maria Antoszczuk OFMConv, "Modlitewnik peregrynacyjny relikwii Błogosławionego Jakuba Strzemię", Wydawnictwo "Bratni Zew", Kraków 2009, ss. 112.

  zobacz także:

  1. O. Zachariasz: On zawsze o nas pamiętał

  2. Kraków: Po sześciu wiekach na pielgrzymim szlaku

  3. Książki: Życie i cuda Jakuba Strzemię

  4. Książki: O bł. Jakubie dla dzieci

  5. Tarnów: Pielgrzymka na rocznicę bł. Jakuba

  6. Lwów: Kalendarz w 600. rocznicę bł. Jakuba Strzemię

  7. Kraków: Franciszkanie przy relikwiach bł. Jakuba

  8. Prowincja krakowska czci bł. Jakuba Strzemię

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja