Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
O. Zachariasz: On zawsze o nas pamiętał
2009-03-21 10:46:57
Być może nieco zapomnieliśmy o nim, ale on nigdy o nas nie zapomniał. Od 600 lat pomaga nam z nieba, od 100 lat jest naszym patronem - tak o żyjącym w XIV wieku bł. Jakubie Strzemię, patronie prowincji krakowskiej powiedział jej przełożony o. Jarosław Zachariasz, podczas rozpoczęcia peregrynacji relikwii błogosławionego.

Inauguracja ogólnopolskiej peregrynacji relikwii arcybiskupa halicko-lwowskiego bł. Jakuba Strzemię (1340-1409) miała miejsce 19 marca br. na Wawelu, w miejscu gdzie są one na stałe przechowywane. W uroczystościach przekazania relikwii franciszkanom (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych) uczestniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, kustosz katedry wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki i prowincjał krakowski o. Jarosław Zachariasz OFMConv.

W tym samym dniu relikwie, umieszczone w ważącym ponad 70 kg srebrnym relikwiarzu, w kształcie sarkofagu, zostały przewiezione do siedziby kurii franciszkańskiej, mieszczącej się w krakowskim klasztorze św. Antoniego z Padwy przy ul. Żółkiewskiego. Tam, w obecności prawie 30 przełożonych franciszkańskich klasztorów z Polski i Ukrainy, miała miejsce uroczystość rozpoczęcia peregrynacji relikwii bł. Jakuba w 600. rocznicę jego śmierci.

W czasie nabożeństwa przełożony krakowskiej prowincji powiedział, że wybrany prawie 100 lat temu patronem prowincji - 16 marca 1910 roku - franciszkanin, misjonarz i arcybiskup był w historii postacią nie w pełni docenianą, może nawet trochę zapomnianą. Miały na to wpływ dramatyczne wydarzenia dziejowe, w tym dwie wojny światowe czy też zmiana granic naszej ojczyzny.

Podczas zawierzenia prowincji swojemu współpatronowi (drugim patronem jest św. Antoni z Padwy) o. Zachariasz podkreślił, że krakowscy franciszkanie mogą być dumni ze swojej działalności ewangelizacyjnej, duszpasterskiej i misyjnej.

"W roku 800-lecia powstania reguły zakonu, w roku 600-lecia śmierci bł. Jakuba Strzemię - z kogo mamy brać przykład franciszkańskiego życia? Do kogo mamy się uciekać po pomoc, wsparcie i umocnienie, jak nie do naszych świętych ojców i patronów, Franciszka z Asyżu, Antoniego z Padwy i Jakuba?" - pytał franciszkanin.


Podczas rozpoczęcia peregrynacji przełożeni klasztorów otrzymali specjalne świece z wizerunkiem bł. Jakuba, które mają symbolizować gotowość franciszkanów do ofiarnej pracy w służbie Bogu, Kościołowi i zakonowi. Prowincjał wręczył także relikwie bł. Arcybiskupa, które będą używane w kościołach podczas nabożeństw.

Peregrynacja potrwa do października tego roku, relikwie bł. Jakuba przyjmie ponad 20 parafii i klasztorów w południowej Polsce.

wp

Na zdjęciach, rozpoczęcie peregrynacji relikwii bł. Jakuba Strzemię w prowincji krakowskiej, Kraków 19 marca br. / fot. W. Pobiedziński OFMConv

  zobacz także:

  1. Kraków: Po sześciu wiekach na pielgrzymim szlaku

  2. Książki: Życie i cuda Jakuba Strzemię

  3. Książki: O bł. Jakubie dla dzieci

  4. Tarnów: Pielgrzymka na rocznicę bł. Jakuba

  5. Lwów: Kalendarz w 600. rocznicę bł. Jakuba Strzemię

  6. Kraków: Franciszkanie przy relikwiach bł. Jakuba

  7. Prowincja krakowska czci bł. Jakuba Strzemię

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja