Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Benigny Chmura - prowincjał przełomu wieków
2009-04-01 09:01:26
Był powszechnie ceniony i szanowany. Dwa razy pełnił urząd prowincjała. Za jego przełożeństwa koronowano obraz Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Benigny Chmura urodził się 20 sierpnia 1848 r. w Brzezinach. Wstąpił do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych) w prowincji galicyjskiej (obecnie - krakowskiej). Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1872 r.

Trzynaście lat był gwardianem i proboszczem w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Za jego przełożeństwa ordynariusz przemyski bp Łukasz Ostoja Solecki 15 sierpnia 1882 r. dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej koronami papieskimi. W uroczystościach uczestniczyła rekordowa liczba ponad 100 tys. wiernych.

W 1891 r. o. Chmura brał udział w kapitule generalnej we Włoszech jako kustosz prowincji. W latach 1892-1898 był gwardianem w Przemyślu, odnowił tamtejszy klasztor i kościół. Dwukrotnie sprawował urząd prowincjała prowincji galicyjskiej, od 1899 do 1905 r. W czasie jego prowincjałatu powstał klasztor franciszkański w Jaśle.

Po wygaśnięciu kadencji prowincjalskiej dziewięć lat pracował w Czyszkach k. Lwowa (obecnie Ukraina). Od 1914 r. mieszkał i pracował w Sanoku. Dożył 60-lecia święceń kapłańskich. Był powszechnie ceniony i szanowany. Zmarł 30 marca 1935 r. w Sanoku.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja