Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bonifacy Żukowski - z piekła do nieba
2009-04-10 09:09:24
Z piekła na ziemi, jakim był hitlerowski obóz koncentracyjny w Auschwitz, dotarł prosto do nieba. Jest jednym z siedmiu franciszkanów beatyfikowanych 10 lat temu przez papieża Jana Pawła II.

Piotr Żukowski urodził się 13 stycznia 1913 r. w osadzie Baran-Rapa w powiecie wileńsko- trockim, na terenie diecezji wileńskiej. Miał troje rodzeństwa. W Rudowsiach uczęszczał do szkoły powszechnej, ukończył cztery klasy. Pracował na roli, pomagał w utrzymaniu gospodarstwa.

W wieku 17 lat, 9 września 1930 r., wstąpił w Niepokalanowie do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Nowicjat odbywał od 14 czerwca 1931 r., do 16 lipca 1932 r. Śluby wieczyste złożył 2 sierpnia 1935 r. Przełożeni wyrażali się o nim krótko: "Pod każdym względem bardzo dobry. Takich więcej!" Zapewne dlatego otrzymał imię zakonne Bonifacy (łac. czyniący dobro).

Brat Bonifacy poświęcił się apostolstwu słowa drukowanego, pracował na odpowiedzialnych stanowiskach w niepokalanowskiej drukarni, skąd na cały świat rozchodził się "Rycerz Niepokalanej", "Mały Rycerz Niepokalanej" oraz inne czasopisma katolickie. Należał również do franciszkańskiej drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej.


Po wybuchu II wojny światowej pozostał w klasztorze i z narażeniem życia zabezpieczył sprzęt drukarski. Był zawsze spokojny i zrównoważony. Aresztowany przez gestapo 14 października 1941 r., wraz z pięciu innymi braćmi, w tym z bł. Tymoteuszem Stanisławem Trojanowskim (1908-1942), został osadzony na Pawiaku. Zakonnicy nie tracili tam nadziei, modlili się, śpiewali pieśni religijne, podnosili na duchu innych więźniów, dzielili się z nimi jedzeniem.

8 stycznia 1942 r. brat Bonifacy został więźniem Oświęcimia, otrzymał numer 25447. Zaliczono go kategorii osób duchownych, a z tymi więźniami hitlerowcy obchodzili się ze szczególnym okrucieństwem. Pracował przy najcięższych robotach, przy transportach materiałów budowlanych, przy kopaniu żwiru i jako dekarz przy naprawie budynków.

Był bity i upokarzany, ale cierpienia te znosił cierpliwie, w duchu wiary. Zmarł w więziennym szpitalu 10 kwietnia 1942 r., w wyniku powikłań spowodowanych zapaleniem płuc. Miał 29 lat. Jego ciało spalono w obozowym krematorium. Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie, podczas siódmej podróży apostolskiej Jana Pawła II do ojczyzny.

Ojciec Święty wyniósł wówczas do chwały ołtarzy 108 męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej. W tym gronie znalazło się siedmiu franciszkanów. Czterech z Niepokalanowa - o. Antonin Bajewski, o. Pius Bartosik, br. Tymoteusz Trojanowski, br. Bonifacy Żukowski; dwóch z Pierszaj (obecnie na Białorusi) - o. Achilles Puchała i o. Herman Stępień i z Grodna o. Innocenty Guz. W liturgii męczennicy wspominani są 12 czerwca.

wp

Na zdjęciach, br. Bonifacy Piotr Żukowski 1) w Niepokalanowie, 2) zdjęcie wykonane w obozie Auschwitz. / fot. AIF

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja