Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bł. Marek Fantuzzi z Bolonii (1405-1479)
2011-04-10 11:31:25
Pochodził z rodziny szlacheckiej. Był wielkim i cenionym kaznodzieją, trzykrotnie pełnił urząd wikariusza generalnego franciszkanów-obserwantów.

Urodził się w 1405 r . w szlacheckiej rodzinie Fantuzzich w Bolonii (Włochy). Na chrzcie otrzymał imię Pax (łac. Pokój). Był uzdolniony, wiązano z nim duże nadzieje kariery uniwersyteckiej. W wieku 26 lat przeżył głęboki kryzys religijny, który zakończył się wstąpieniem do zakonu franciszkanów-obserwantów (Zakon Braci Mniejszych).

24 marca 1431 r. przywdział habit zakonny i otrzymał imię Marek. Po przyjęciu święceń kapłańskich obrał drogę swoich wielkich poprzedników – św. Bernardyna ze Sieny, św. Jana Kapistrana i św. Jakuba Marchii. Podobnie jak oni, został cenionym mówcą i kaznodzieją.

Misję głoszenia słowa Bożego wypełniał we Włoszech, Austrii, Niemczech, Polsce i Rosji. W 1463 r. udał się jako misjonarz i pielgrzym do Ziemi Świętej. Godził zwaśnionych, wspierał biednych i potrzebujących, zwalczał ruchy heretyckie biczowników fraticellich.

Trzykrotnie (w latach 1452-1455, 1464-1467 i 1469-1472) pełnił urząd wikariusza generalnego zakonu obserwantów. Osobiście wizytował klasztory, pragnął pogłębienia życia duchowego zakonników. Wielokrotnie oskarżany był przez intrygantów przed papieżem i władzami zakonu.

Zmarł w Piacenza (Włochy) 10 kwietnia 1479 r., dokąd udał się w celu głoszenia rekolekcji wielkopostnych. Został pochowany w kościele św. Marii z Kampanii. Papież bł. Pius IX, tercjarz franciszkański, zatwierdził 5 marca 1868 r. jego kult jako błogosławionego. W liturgii bł. Marek wspominany jest 10 kwietnia.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja