Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Castel Gandolfo: Audiencja papieska na koniec kapituły
2009-04-18 15:07:09
Spotkaniem z Ojcem Świętym Benedyktem XVI w rezydencji Castel Gandolfo zakończyła się franciszkańska Międzynarodowa Kapituła Namiotów. Odbywała się w dniach 15-18 kwietnia w Asyżu, zgromadziła 2 tys. zakonników z całego świata.

W sobotę rano uczestnicy kapituły wyjechali z Asyżu do Castel Gandolfo. Tam w Centro Mariapoli o godz. 10.00 rozpoczęła się msza św. Przewodniczył jej generał Zakonu Braci Mniejszych o. José Rodriguez Carballo OFM, on także wygłosił homilię.


W południe Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął uczestników kapituły na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego. W imieniu całej rodziny franciszkańskiej głos zabrał o. Carballo. Zapewnił papieża, że wszyscy bracia i siostry, żyjący według reguły franciszkańskiej, pragną ofiarnie służyć Kościołowi poprzez głoszenie Ewangelii i życie zgodne z regułą św. Franciszka z Asyżu.

Ojciec Święty podziękował za dar charyzmatu franciszkańskiego. Podkreślił, że w jego centrum znajduje się Ewangelia jako reguła życia oraz więź z papieżem, z hierarchią Kościoła. Zachęcił, by współcześni franciszkanie, podobnie jak św. Franciszek i św. Klara gotowi byli tracić swe życie dla sprawy Jezusa i Ewangelii, aby je ocalić i uczynić owocnym.


"Wsłuchujcie się w to, co Duch mówi dziś rodzinie franciszkańskiej, w każdej z jej komponentów, aby nadal, jak czynił to Franciszek z pasją przepowiadać Królestwo Boże" - powiedział Benedykt XVI. Wskazał również na potrzebę zachowania ducha kontemplacji, prostoty i radości oraz wychodzenia nieustannie od Chrystusa. Zachęcał do bycia "świadkami Bożego piękna".

Benedykt XVI wezwał franciszkanów, by w ślad za swym założycielem "naprawiali dom" Pana Jezusa Chrystusa, jego Kościół. Zaznaczył, że obok ruin spowodowanych trzęsieniem ziemi są jeszcze gorsze: ruiny osób i wspólnot. "Jak Franciszek zaczynajcie zawsze od samych siebie" - apelował.

Z naciskiem podkreślił, że jeśli franciszkanie będą potrafili odnawiać się w duchu Ewangelii, to pomogą pasterzom Kościoła w czynieniu coraz piękniejszym jego oblicza oblubienicy Chrystusa. "Tego oczekuje od was papież dzisiaj, podobnie jak miało to miejsce w początkach waszego zakonu" - podsumował Ojciec Święty.

Benedykt XVI w języku polskim powiedział: "Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskiej rodziny franciszkańskiej. Obejmuję nim ojców i braci, siostry franciszkanki i klaryski oraz z innych zgromadzeń odwołujących się do duchowości św. Franciszka, jak też tercjarzy i tercjarki. W osiemsetlecie zatwierdzenia pierwszej reguły razem z wami dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie Zakon wniósł w życie i rozwój Kościoła. Dziękuję wam szczególnie za zaangażowanie w dzieło misyjne na różnych kontynentach. Na wzór waszego założyciela trwajcie w miłości Chrystusa ubogiego i nieście ewangeliczną radość wszystkim ludziom. Niech was wspiera Boże błogosławieństwo".


Na koniec audiencji generałowie trzech zakonów franciszkańskich - o. Carballo, generał kapucynów o. Mauro Jöhri i generał franciszkanów o. Marco Tasca - odnowili śluby zakonne. Klęcząc przed papieżem, złożyli przysięgę życia bez własności, w ubóstwie i w czystości w służbie Bogu i ludziom.

W spotkaniu z Benedyktem XVI uczestniczyli również przedstawiciele Trzeciego Zakonu Regularnego (TOR), klarysek i innych żeńskich zgromadzeń franciszkańskich oraz członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.


Organizatorem kapituły była Konferencja Ministrów Generalnych Pierwszego Zakonu Franciszkańskiego i Trzeciego Zakonu Regularnego oraz Rodzina Franciszkańska z terenu Włoch. Sekretarzem generalnym kapituły był franciszkanin o. Paolo Fiasconaro OFMConv.


Jednym z czterech zakonników odpowiedzialnych za oprawę muzyczną i śpiew był o. Gennaro Becchimanzi OFMConv, za biuro prasowe odpowiadał o. Enzo Fortunato OFMConv. Oficjalnym językiem kapituły był język włoski, wszystkie wydarzenia na bieżąco tłumaczono na trzy języki, angielski, hiszpański i polski. Tłumaczem na język polski był o. Robert Leżohupski OFMConv.


Bezpośrednie transmisje przeprowadzały dwie stacje telewizyjne, Teleradio Padre Pio i NOVA T (kapucyni z Turynu). Transmisje były również przeprowadzane na stronie internetowej kapituły www.capitolostuoie2009.org

wp

Na zdjęciach, spotkaniem z Ojcem Świętym Benedyktem XVI w Castel Gandolfo uczestników franciszkańskiej Międzynarodowej Kapituły Namiotów / fot. Teleradio Padre Pio, Włochy

  zobacz także:

  1. Asyż/Rzym: Od Franciszka do Piotra

  2. Piątek w Asyżu: Post i wręczenie reguły

  3. Asyż: W piątek franciszkanie pościli i pokutowali

  4. Kapituła namiotów: Czwartek dniem świadectw

  5. Po raz pierwszy od śmierci św. Franciszka razem

  6. Asyż: Franciszkanie rozpoczęli jubileusz

zobacz w galerii: Asyż/Rzym: Franciszkańska Międzynarodowa Kapituła Namiotów

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja