Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
O. Wacław Chomik po raz kolejny prowincjałem
2009-04-24 11:09:09
O. Wacław Chomik został wybrany na kolejną kadencję przełożonym Prowincji św. Jadwigi w Polsce. Wyboru dokonali uczestnicy 36. Kapituły Prowincjalnej, w Górze św. Anny.

Podczas Kapituły, w czwartek, 23 kwietnia br. wybrany został także, obok prowincjała, nowy zarząd prowincji (na zdjęciu u góry / fot. OFM Wrocław), w składzie: wikariusz prowincjalny o. Jozafat Roman Gohly, definitor o. Fabian Gerard Kaltbach, definitor o. Wit Michał Bołd, definitor o. Flawian Józef Michali, definitor o. Emilian Piotr Gołąbek oraz definitor br. Rafał Gorzołka.

O. Wacław (na zdjęciu obok / fot. AIF) urodził się w 1953 r., na Ukrainie. Szkołę średnią ukończył w 1973 r. w Gliwicach. W tym samym roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1980 we Wrocławiu.

W latach 1980-1984 był katechetą we Wrocławiu. W tym czasie pełnił też przez rok (1983-1984) funkcję sekretarza prowincji. W roku 1984 rozpoczął studia na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, które ukończył doktoratem z teologii moralnej (1988).

Po powrocie do Polski był wychowawcą kleryków (1989-1991). Dwukrotnie był wybrany: na definitora w zarządzie prowincji zakonnej (1991-1997; 2000-2003), sekretarza formacji i studiów (1994-1997), moderatora formacji ciągłej (1991-1997), sekretarza formacji i studiów Konferencji Zachodniosłowiańskiej OFM (1991-1996).

Od 1989 r. wykłada teologię moralną w seminarium duchownym franciszkanów we Wrocławiu. Prowadził również wykłady w seminarium duchownym diecezji legnickiej i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Legnicy (1994-2003) oraz na rzymskim "Antonianum" we Włoszech (1999-2003).

Po raz pierwszy na ministra prowincjalnego został wybrany w czerwcu 2003 r. W latach 2004-2008 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce.

red. / wsm

    zobacz także:

    1. Góra św. Anny: Kapituła św. Jadwigi

    2. Prezentacje: Prowincja św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja