Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
O. Antonin - wybitnie zdolny uczeń Chrystusa
2009-05-08 14:15:22
Był wybitnie zdolny, znał kilka języków obcych. Zginął w Auschwitz w wieku 26 lat, w drugą rocznicę święceń kapłańskich.

Jan Eugeniusz Bajewski urodził się 7 stycznia w 1915 r. roku w Wilnie. Był jedynakiem. Od lat dziecięcych przejawiał duże zdolności do nauki, dlatego już w szóstym roku życia rozpoczął szkołę powszechną. Po jej ukończeniu wstąpił do Gimnazjum Realnego im. J. Lelewela, a później do Gimnazjum Humanistycznego im. A. Mickiewicza. W 1933 r. z bardzo dobrymi wynikami uzyskał maturę.

W tym samym 1933 r. rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie. Po roku opuścił je i 17 sierpnia 1934 r. wstąpił w Niepokalanowie do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). 1 września 1934 r. przywdział habit zakonny i otrzymał imię Antonin. Studia teologiczne podjął w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie.

1 listopada 1938 r. złożył śluby wieczyste, a 1 maja 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Skierowano go do pracy w Niepokalanowie. Był drugim zastępcą św. Maksymiliana Kolbego. 17 lutego 1941 r. razem z o. Kolbe został aresztowany przez hitlerowców i osadzony w warszawskim więzieniu na Pawiaku. W nocy z 4 na 5 kwietnia został przewieziony do obozu Auschwitz w Oświęcimiu, otrzymał numer 12764.

Od czasu aresztowania chodził w habicie zakonnym, co wywoływało szczególną złość esesmanów. Już w dniu przybycia do obozu został przez nich brutalnie pobity koronką franciszkańską, którą nosił u boku. Mimo iż był słabego zdrowia i chorował na tyfus brzuszny, w obozie pomagał chorym. Ryzykując życiem, pełnił posługę kapłańską i spowiadał współwięźniów.

Cierpliwie znosił obozowe udręki, powtarzając: "Z Chrystusem jestem przybity do krzyża". Przeczuwając zbliżającą się śmierć, powiedział spowiednikowi: "Powiedz braciom w Niepokalanowie, że wierny Chrystusowi i Maryi tu zginąłem". Wyczerpany pracą i cierpieniem zmarł 8 maja 1941 r., kiedy to Kościół w Polsce wspomina św. Stanisława, biskupa i męczennika.

Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie, podczas siódmej podróży apostolskiej Jana Pawła II do ojczyzny. Jako jeden z siedmiu franciszkanów znalazł się w gronie 108 męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej. Czterej z nich pracowali w Niepokalanowie - o. Antonin Bajewski, o. Pius Bartosik, br. Tymoteusz Trojanowski i br. Bonifacy Żukowski; dwaj w Pierszajach (obecnie na Białorusi) - o. Achilles Puchała i o. Herman Stępień; jeden w Grodnie - o. Innocenty Guz. W liturgii męczennicy wspominani są 12 czerwca.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja