Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Brat Marcin Oprządek - męczennik z Dachau
2009-05-18 15:43:05
Jan Oprządek urodził się 4 marca 1884 r. w Kościelcu koło Chrzanowa, w wielodzietnej rodzinie, miał pięcioro rodzeństwa. W rodzinnej wsi ukończył 6-klasową szkołę ludową. Od wczesnych lat młodzieńczych pracował jako robotnik.

Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w wieku 28 lat. Habit przywdział 11 lutego 1912 r. w klasztorze św. Kazimierza w Krakowie i otrzymał zakonne imię Marcin. Z Krakowa został przeniesiony do Wieliczki, a potem do Sądowej Wiszni. Po wybuchu I wojny światowej został powołany do wojska austriackiego. Wcielono go do stacjonującego w Krakowie 13. pułku, zwanego krakowskim. Prawdopodobnie w jego szeregach walczył aż do zakończenia działań wojennych.

W 1919 r. przebywał w klasztorze we Włocławku. Dwa lata później, po odbyciu nowicjatu w Wieliczce, złożył pierwsze śluby zakonne i został furtianem w klasztorze św. Kazimierza w Krakowie. Potem pracował w Przemyślu, Koninie i we Lwowie. W 1933 r. został przeniesiony do Włocławka. Po trzech latach znalazł się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, skąd wrócił do Włocławka.

Tam zastał go wybuch II wojny światowej. Rok po rozpoczęciu okupacji aresztowała go niemiecka tajna policja. Jemu ani pozostałym więźniom zakonnikom, kapłanom i alumnom z Włocławka nigdy nie wytoczono żadnego publicznego oskarżenia. Nie odbył się też proces.

"Marcin Jan został aresztowany wraz z dwoma kapłanami i dwoma braćmi. W siedzibie gestapo stawili się wszyscy dobrowolnie, uwierzywszy funkcjonariuszowi, że jeszcze tego samego dnia pojadą do klasztoru w Niemczech, celem nauczenia się języka niemieckiego. Na czas ich nieobecności przyjadą zaś zakonnicy z Niemiec. Prawdziwość słów gestapowca zdawał się potwierdzać fakt pozostawienia na miejscu dotychczasowego przełożonego" - czytamy w książce pt. "Męczennicy za wiarę 1939 - 1945".

Aresztowani trafili najpierw do obozu przejściowego w majątku Szczeglin koło Poznania. Stamtąd wywieziono ich do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen koło Oranienburga, dokąd przybyli 29 sierpnia 1940 r. Po ponad trzymiesięcznej kwarantannie, pełnej udręk fizycznych i duchowych, zadawanych im świadomie przez władze i funkcyjnych obozu, trafili do Dachau. Marcin Jan Oprządek cały czas należał do komanda pracującego na przyobozowych plantacjach.

Niemcy ogłosili, że wszyscy starsi i inwalidzi mogą się zgłaszać na wyjazd do obozu specjalnego, w którym nie będą musieli tak ciężko pracować. Zgłosiło się wielu więźniów świeckich, a także spora grupa księży i zakonników, wśród których był brat Marcin. Jeszcze raz w swojej prostocie franciszkańskiej i szczerości zakonnej uwierzył swoim oprawcom. Jako powód zgłoszenia się do transportu inwalidów podał swoją zniekształconą dłoń, brak jednego palca u lewej ręki i tym samym potwierdził swoją niezdolność do pracy.

Zamiast do obozów o mniejszym reżimie, pociągi z transportami inwalidów jechały do stacji kolejowej w Mauthausen lub Linz. Stamtąd autami, urządzonymi jak komory gazowe, więźniów przewożono do krematorium. Dokonywane w drodze uśmiercanie trwało 5-7 minut.

W ten sposób zginął również br. Marcin. Oficjalne zawiadomienie przesłane do rodziny z obozu, odnotowane w akcie urodzenia w rodzinnej parafii w Kościelcu, jako datę jego zgonu podawało 2 czerwca 1942 r. W rzeczywistości śmierć nastąpiła w godzinach popołudniowych 18 maja 1942 r.

Po latach okupacji rozpoczęto proces beatyfikacyjny 108 męczenników z czasów II wojny światowej. Wśród nich był sługa Boży, brat Marcin Jan Oprządek. Wszyscy zostali beatyfikowani podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. W liturgii wspominani są 12 czerwca.

Marcin Jan Oprządek to pierwszy i jedyny jak do tej pory chrzanowianin, który został wyniesiony na ołtarze. Wśród 108 męczenników znalazło się czterech innych franciszkanów z Zakonu Braci Mniejszych: o. Krystian Gondek, o. Anastazy Pankiewicz, o. Narcyz Turchan i br. Bruno Zembol.

opr. wp

    zobacz także:

    1. O. Anastazy - oddał ręce za bliźniego

    2. O. Antonin - wybitnie zdolny uczeń Chrystusa

    3. Bonifacy Żukowski - z piekła do nieba

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja