Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Św. Teofil z Corte (1676-1740)
2011-05-19 09:11:59
Zasłynął z propagowania i zakładania pustelni franciszkańskich. Dzięki wieloletniej pracy nad sobą, udało mu się zmienić burzliwy i impulsywny charakter.

Błażej de Signori (późniejszy św. Teofil) urodził się w 1676 r. w Corte na Korsyce, w zamożnej rodzinie. W wieku 17 lat wstąpił do zakonu kapucynów, przebywał tam krótko. Po odejściu od kapucynów został przyjęty do obserwantów (Zakon Braci Mniejszych). Otrzymał zakonne imię Teofil. W 1700 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Niemal całe życie spędził na Półwyspie Apenińskim. Po 30 latach pracy udał się na Korsykę, aby założyć tam pustelnię. Był wielkim propagatorem pustelni, czyli klasztorów, w których zakonnicy oddają się głównie modlitwie, praktykom pokutnym, studium Pisma św. i pracy – zgodnie z "Regułą dla pustelni" napisaną przez św. Franciszka z Asyżu (1182-1226).

Biografowie podają, że Teofil dużo pracował nad zmianą charakteru. Dzięki wieloletniej pracy nad sobą, udało mu się nabyć cnoty cierpliwości, życzliwości i łagodności w kontaktach z innymi ludźmi.

Ostatnią pustelnię założył w Fucecchio w Toskanii, gdzie do śmieci był gwardianem. Tam zmarł, 19 maja 1740 r. Papież Leon XIII (tercjarz franciszkański) beatyfikował go 19 stycznia 1896 r., a papież Pius XI kanonizował - 29 czerwca 1930 r. W liturgii św. Teofil wspominany jest 19 maja.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja