Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Św. Cezydiusz Giacomantonio (1873-1900)
2011-07-04 09:41:32
Był kapłanem i misjonarzem w Zakonie Braci Mniejszych. W wieku 27 lat zginął śmiercią męczeńską w obronie wiary, podczas powstania bokserów.

Cezydiusz (włos. Cesidio) Giacomantonio urodził się 30 sierpnia 1873 r. w Fossa, w prowincji L'Aquila we Włoszech. Jako dziecko często pielgrzymował do klasztoru Zakonu Braci Mniejszych w Ocre, do grobu bł. Bernarda z Fossy.

W 1891 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1897, rok później przebywał w Międzynarodowym Kolegium św. Antoniego w Rzymie, gdzie przygotowywał się do wyjazdu na misje do Chin. W październiku 1899 r. udał się na Daleki Wschód.

Pod koniec 1899 r. został przyjęty już w Kraju Środka przez biskupa św. Antonina Fantosatiego (również z Zakonu Braci Mniejszych). Cezydiusz nie pracował długo jako misjonarz, ponieważ wkrótce po jego przyjeździe do Chin rozpoczęły się prześladowania chrześcijan. Zdążył napisać w liście do rodziców: "Pragniemy zostać świętymi i jeśli spotka nas ten zaszczyt, będziemy mogli śpiewać w niebie wieczne 'Alleluja!'".

4 lipca 1900 r. został zatrzymany w kościele w Hengzhou w chińskiej prowincji Hunan, gdzie usiłował ukryć przed profanacją Najświętszy Sakrament. Był bity i raniony kijami i lancami, po czym zawinięto go w koc, oblano benzyną i spalono.

Został beatyfikowany w gronie 29 męczenników - 24 listopada 1946 r. przez Piusa XII. Kanonizował go papież Jan Paweł II w grupie 120 męczenników chińskich, 1 października 2000 r. Liturgiczne wspomnienie 120 męczenników, którzy w Chinach oddali życie za Chrystusa, obchodzone jest 8 lipca.

wp

    zobacz także:

    1. Franciszkańscy męczennicy z Chin (+1900)

    2. Chiny: Chrześcijaństwo i misja franciszkanów

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja