Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bł. Fidelis Chojnacki (1906-1942)
2011-07-09 09:17:22
Był klerykiem w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów. Zginął jako męczennik w obozie koncentracyjnym w Dachau. Miał 36 lat.

Hieronim Chojnacki - późniejszy bł. Fidelis - urodził się 1 listopada 1906 r. w Łodzi. Po zdaniu matury wstąpił do podchorążówki Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego, ale kariery wojskowej nie kontynuował. Pracował jako urzędnik w kilku instytucjach państwowych.

Dzięki kontaktom z wujem ks. Stanisławem Strusińskim, proboszczem jednej z parafii w Warszawie, poznał kapucynów. W 1933 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą, otrzymał zakonne imię Fidelis. Studia filozoficzne odbył w Zakroczymiu, a teologię podjął w klasztorze w Lublinie. Był na trzecim roku, kiedy wybuchła II wojna światowa.

25 stycznia 1940 r. razem z innymi klerykami i kapłanami z klasztoru w Lublinie został aresztowany. Przebywał na zamku lubelskim, w czerwcu 1940 r. wywieziono go do Sachsenhausen. Kilka miesięcy później, 14 grudnia, został przetransportowany do obozu koncentracyjnego w Dachau, otrzymał numer 22 473. Zmarł 9 lipca 1942 r.

Oto krótkie świadectwo, które o br. Fidelisie złożył inny jego współbrat i współwięzień, gdy ten opuszczał obozowy barak i przechodził do tzw. bloku inwalidów: "Był wówczas tak jakoś dziwnie ukojony i uciszony w sobie, w oczach miał nawet pogodne błyski, ale były to już błyski nie z tego świata. Ucałował się z każdym z nas i pożegnał nas słowami św. Franciszka: 'Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Do widzenia w niebie'".

Fidelis znalazł się w gronie 108 męczenników czasów II wojny światowej, których 13 czerwca 1999 r. w Warszawie beatyfikował papież Jan Paweł II. Do tej grupy należą 3 biskupi, 52 kapłanów diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, 3 klerycy, 7 braci zakonnych, 8 sióstr zakonnych i 9 osób świeckich.

Wśród tych męczenników jest 7 franciszkanów z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych: o. Antonin Bajewski, o. Pius Bartosik, o. Innocenty Guz, o. Achilles Puchała, o. Herman Stępień, br. Tymoteusz Trojanowski i br. Bonifacy Żukowski; 5 franciszkanów z Zakonu Braci Mniejszych: o. Krystian Gondek, o. Anastazy Pankiewicz, o. Narcyz Turchan, br. Marcin Oprządek i br. Bruno Zembol.

Jest również 5 braci z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów: o. Anicet Kopliński, o. Henryk Krzysztofik, o. Florian Stępniak, br. Fidelis Chojnacki i br. Symforian Ducki oraz klaryska s. Teresa Kowalska.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja