Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Św. Grzegorz Grassi (1833-1900)
2011-07-08 09:19:43
Został zamordowany jako misjonarz w Chinach, podczas powstania bokserów. W ciągu 40 lat pracy w Kraju Środka wybudował 60 kościołów i sanktuarium maryjne.

Piotr Antoni Grassi urodził się 13 grudnia 1833 r. w Castellazzo Bormida we Włoszech. Miał ośmioro rodzeństwa. W 1848 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych i przyjął imię Grzegorz. W 1856 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1860 r. w Rzymie przygotowywał się do wyjazdu na misje do Chin. Do Kraju Środka dotarł w 1861 r., pracował w prowincji Shanxi.

Po przeniesieniu do Taiyuan został przełożonym misji, dyrektorem sierocińca, a później rektorem seminarium. W styczniu 1876 r. otrzymał sakrę biskupią i został biskupem pomocniczym wikariatu apostolskiego Shanxi. W ciągu 40 lat pracy misyjnej wybudował 60 kościołów i sanktuarium Matki Bożej Anielskiej.

Z polecenia zarządcy prowincji Shanxi, biskup Grassi został aresztowany razem z dwoma innymi biskupami - św. Franciszkiem Fogollą i św. Antonim Fantosatim - oraz z kapłanami diecezjalnymi, siostrami franciszkankami misjonarkami Maryi, seminarzystami i świeckimi pomocnikami misji.

Biskup Grassi został aresztowany w czasie powstania bokserów, w Ta-jung-fu gdzie pracował. Kilka dni trzymano go więzieniu, po czym został stracony 9 lipca 1900 r. W tym dniu zabito łącznie 26 męczenników.

Grzegorz Grasii został beatyfikowany w gronie 29 męczenników - 24 listopada 1946 r. przez Piusa XII. Kanonizował go papież Jan Paweł II w grupie 120 męczenników chińskich, 1 października 2000 r. Liturgiczne wspomnienie 120 męczenników, którzy w Chinach oddali życie za Chrystusa, obchodzone jest 8 lipca.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja