Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Św. Jan Jones (1559-1598)
2011-07-12 09:01:07
Był kapłanem, należał do Zakonu Braci Mniejszych. Został zamordowany przez anglikanów w 1598 roku.

Jan Jones - znany również jako Jan Buckley, Jan Griffith lub Godfrey Marice - urodził się w 1559 r. w Clynnog Fawr w Walli. Pochodził z rodziny katolickiej. Wcześnie wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Był kapłanem. Przełożeni zakonu wysłali go do Włoch, przebywał w Rzymie.

W 1592 r. po audiencji u papieża Klemensa postanowił, że wróci do pracy w swojej ojczyźnie. Potajemnie dostał się do Londynu. W tym okresie w Anglii nasiliły się prześladowania Kościoła katolickiego przez wyznawców anglikanizmu.

Po powrocie do Anglii ukrywał się pod różnymi nazwiskami, był znany m.in. jako Jan Buckley. Skrycie sześć lat wykonywał obowiązki duszpasterskie. Był ścigany przez słynnego anglikańskiego "łowcę księży" Richarda Topcliffe'a.

Franciszkanin został w końcu ujęty, aresztowano go i dwa lata poddawano torturom w więzieniu. Podczas procesu wyznał: "Jestem franciszkaninem i kapłanem Chrystusa. Powróciłem do Anglii, aby jak najwięcej dusz pozyskać dla Jezusa. Jeśli jest to przestępstwem, to sam oskarżam się pierwszy i jestem gotów oddać moje życie za wiarę katolicką i za prawdę o prymacie biskupa rzymskiego".

Po wyroku sądowym skazano go na karę śmierci i przewieziono do St. Thomas Waterings pod Londynem. 12 lipca 1598 r. została przeprowadzona egzekucja.

Beatyfikował go papież Pius XI w 1929 r. Jan Jones należy do grupy 40 męczenników Anglii i Walii, zamordowanych w czasie prześladowań katolików w Anglii i Walii w latach 1535-1679. Zostali oni kanonizowani 25 października 1970 r. przez papieża Pawła VI.

W tej grupie jest jeszcze jeden franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych - św. Jan Wall (1620-1679). 12 lipca Kościół w liturgii wspomina św. Jana Jonesa i św. Jana Walla.

wp

Na ilustracji, 
dwaj męczennicy z Zakonu Braci Mniejszych: św. Jan Jones (z lewej) i św. Jan Wall (z prawej).

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja