Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bł. Ludwik Armand Józef Adam (1741-1794)
2011-07-13 09:05:10
Należał do zakonu franciszkanów konwentualnych. Jest męczennikiem z czasów rewolucji francuskiej, w chwili śmieci miał 53 lata.

Nie zachowały się szczegółowe wiadomości o życiu Ludwika Armanda Józefa Adama. Wiadomo, że urodził się 19 grudnia 1741 r. w Rouen we Francji. W rodzinnej miejscowości wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. 1 września 1761 r. złożył śluby zakonne. Po ukończeniu studiów otrzymał święcenia kapłańskie.

12 kwietnia 1793 r. został zatrzymany przez wojska rewolucji francuskiej. Sam przedstawił się jako franciszkanin i kapłan katolicki, za co osadzono go w areszcie w Rouen. Oskarżono go o odprawianie mszy św. i chodzenie w habicie, co było wówczas zabronione przez władze republikańskie. Postawiono mu również zarzut szerzenia fanatyzmu religijnego.

O. Ludwik odmówił złożenia przysięgi na nową konstytucję, oświadczając, że wiary nigdy nie wyprze się i dalej będzie nosił franciszkański habit. 6 marca 1794 r. - w Środę Popielcową - statkiem deportowano go do więzienia La Rochelle w zatoce Rochefort, dokąd przybył po kilku dniach. Współtowarzysze niedoli wspominali go jako człowieka głębokiej wiary, pełnego miłości do Boga i bliźniego.

Zmarł w więzieniu 13 lipca 1794 r., został pochowany na wyspie Aix. 1 października 1995 r. na placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II beatyfikował go w grupie 109 męczenników: 64 czasów z czasów rewolucji francuskiej (zwani są męczennikami z La Rochelle lub męczennikami z Rochefort) oraz 45 z okresu wojny domowej w Hiszpanii.

Do grona 64 beatyfikowanych męczenników z Rochefort należy ponadto o. Mikołaj Savouret (1733-1794) z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych oraz trzej kapłani z zakonu kapucynów - Jan Chrzciciel Jakub Ludwik Xavier Loir (1720-1794), Franciszek François (1749-1794) i Jan Bourdon (1747-1794).

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja