Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
O. Achilles - pasterz zawsze tam, gdzie owce
2009-07-19 09:31:10
Przed II wojną światową Grodno, Iwieniec i Pierszaje należały do Rzeczypospolitej. Po 1945 roku miejscowości znalazły się na terenie ZSRR, obecnie leżą na Białorusi. Tam rozegrały się dramatyczne wydarzenia, w których męczeńską śmierć poniosło dwóch franciszkanów - o. Achilles Puchała i o. Herman Stępień.

Józef Puchała (na zdjęciu / fot. AIF) urodził się 18 marca 1911 r. w Kosinie koło Łańcuta (Podkarpacie). Wychowywał się w rodzinie wielodzietnej, w której pielęgnowano tradycje patriotyczne i katolickie. W swojej miejscowości uczęszczał do szkoły powszechnej. Po ukończeniu piątej klasy wyjechał do Lwowa, gdzie kontynuował naukę gimnazjalną w Małym Seminarium Misyjnym prowadzonym przez franciszkanów. Wówczas wstąpił do Rycerstwa Niepokalanej i stał się jego aktywnym członkiem.

6 września 1927 r. został przyjęty we Lwowie do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Dwa tygodnie później, 21 września rozpoczął roczny nowicjat w Łagiewnikach koło Łodzi, przyjął zakonne imię Achilles. 28 września 1928 r. złożył na trzy lata pierwsze śluby zakonne. Powrócił do Lwowa, gdzie dokończył naukę w gimnazjum i zdał maturę.

Śluby wieczyste złożył 22 maja 1932 r., a we wrześniu rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. 5 lipca 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie, po których przez rok kontynuował studia. W 1937 r. został skierowany do pracy w Grodnie, na północno-wschodnich kresach Rzeczypospolitej. Przebywał tam dwa lata.

17 maja 1939 r. rozpoczął pracę duszpasterską w Iwieńcu, w dawnej diecezji pińskiej. Po sześciu miesiącach wyjechał stamtąd, aby objąć urząd proboszcza w parafii Pierszaje, w zastępstwie za kapłana diecezjalnego. Wieś znajdowała się ok. 20 km od Iwieńca. O. Achilles pomagał materialnie wielu rodzinom, ubogim rozdawał chleb, dzielił się tym, co miał. W 1941 r. do pomocy przyjechał tam franciszkanin o. Herman Karol Stępień.

W pierwszym okresie II wojny światowej polskie terytoria kresowe, a wraz z nimi klasztory franciszkańskie, znalazły się pod okupacją sowiecką. Rosjanie stosowali taktykę czystek etnicznych, masowo wywozili Polaków na Syberię. Sytuacja zmieniła się w 1941 r., kiedy wkroczyli tam Niemcy. Zakończyły się wywózki sowieckie i rozpoczęły się niemieckie egzekucje, rozstrzeliwanie ludzi i palenie wsi.

Na plebanii w Pierszajach, gdzie mieszkał o. Achilles i o. Herman, Niemcy zorganizowali posterunek żandarmerii. Niemcy nie ustawali w masowych aresztowaniach. O. Achilles zabiegał o uwolnienie uwięzionych, dzięki jego interwencji wielu zatrzymanych ocaliło życie. Ratował także dzieci, które miały być wywożone do niewolniczej pracy w III Rzeszy.

W czerwcu 1943 r. w Iwieńcu i okolicach polscy partyzanci z Armii Krajowej robili zasadzki na konwoje niemieckie kierowane na front wschodni. Rozbrajali strażników i wypuszczali więźniów. W odwecie gestapo krwawo rozliczało się z ludnością cywilną. Ludzi zamykano w stodołach i palono. W ten sposób hitlerowcy w powiecie wołożyńskim spalili kilkanaście wiosek razem z mieszkańcami.

19 lipca 1943 r. Niemcy przyjechali do Pierszaj. Zebrali na placu wszystkich mieszkańców. Zakonnicy mogli ukryć się i ujść z życiem, byli nawet do tego zachęcani. O. Achilles powiedział wówczas, że "gdzie są owce, tam musi być także pasterz". Dwaj franciszkanie dobrowolnie dołączyli do swoich parafian.

Niemcy wyselekcjonowali stuosobową grupę ludzi, w wieku od 15 do 50 lat, zaprowadzili ich do wsi Borowikowszczyzna koło Nowogródka, leżącej ok. 10 km od Pierszaji. Tam zakonników oddzielono, a pozostałych zatrzymanych wywieziono na roboty w okolice Mińska.

Wieczorem 19 lipca 1943 r. dokonało się męczeństwo franciszkanów. Nie było świadków tego wydarzenia. Według jednej z wersji, gestapowcy strzałem w głowę zabili obydwu franciszkanów w stodole, następnie podpalili ją. Według drugiej wersji, franciszkanie byli przed śmiercią okrutnie torturowani. Niemcy mieli im wyłupić oczy, wyrwać języki, obciąć nosy i uszy. Drutem związali ich ręce i spalili ich w stodole.

Mieszkańcy wioski zebrali popioły i złożyli je we wspólnej trumnie w mogile przy kościele w Pierszajach. Obecnie doczesne szczątki franciszkanów spoczywają w relikwiarzu w tamtejszym kościele.

O. Herman Stępień i o. Achilles Puchała należą do grona 108 męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie beatyfikował ich papież Jan Paweł II. W liturgii męczennicy wspominani są 12 czerwca.

Oprócz dwóch zakonników z Borowikowszczyzny, wśród 108 męczenników jest jeszcze pięciu innych franciszkanów konwentualnych: z Niepokalanowa o. Antonin Bajewski, o. Pius Bartosik, br. Tymoteusz Trojanowski i br. Bonifacy Żukowski oraz z Grodna o. Innocenty Guz.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja