Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
O. Herman Stępień - młody, zdolny, święty
2009-07-19 10:01:46
Zginął śmiercią męczeńską razem z drugim franciszkaninem o. Achillesem Puchałą. Był nieprzeciętnie zdolny, studiował we Włoszech. W chwili śmierci miał 33 lata.

Karol Stepień - późniejszy bł. Herman - urodził się w 21 października 1910 r. w Łodzi, w ubogiej rodzinie robotniczej. W 1926 r. wstąpił we Lwowie do Małego Seminarium Misyjnego prowadzonego przez franciszkanów konwentualnych. W 1929 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, otrzymał imię Herman.

Nowicjat odbywał w Łagiewnikach koło Łodzi. W 1933 r. uzyskał maturę i rozpoczął studia filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. 27 czerwca 1934 r. złożył wieczyste śluby zakonne. W latach 1934-1938 kontynuował studia na Papieskim Wydziale Teologicznym św. Bonawentury "Seraphicum" w Rzymie.

Święcenia kapłańskie otrzymał 25 lipca 1937 r. Wrócił do Polski i w 1938 r. rozpoczął pracę w klasztorze w Radomsku. W 1939 r. skończył studia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

Od początku II wojny światowej pracował w Wilnie. W 1941 r. został skierowany do Iwieńca (dawna polska diecezja pińska), a stamtąd przełożeni wysłali go do pobliskich Pierszaj, gdzie został wikariuszem w parafii, której proboszczem był bł. o. Achilles Puchała.

19 czerwca 1943 r. w Iwieńcu wybuchł opór przeciw hitlerowskim najeźdźcom. Kilka tygodni później zbrojny oddział niemiecki pojawił się w Pierszajach. O. Herman i o. Achilles byli ostrzeżeni przez komendanta żandarmerii o zbliżających się do wioski wojskach.

Mogli się uratować, jednak chcieli do końca dzielić los swoich parafian. Franciszkanie zostali zatrzymani razem z ich wiernymi. Zakonnicy 19 lipca 1943 r. byli torturowani, a potem spaleni na skraju wioski Borowikowszczyzna. O. Herman miał wówczas 33 lata, o. Achilles był o rok młodszy.

Po zamordowaniu kapłanów, hitlerowcy oszczędzili pozostałych zatrzymanych i wysłali ich na przymusowe roboty do Niemiec. Dwa tygodnie później zwęglone szczątki dwóch franciszkanów zostały po kryjomu zakopane w pobliżu kościoła w Pierszajach. Po latach wykopano je, obecnie spoczywają w relikwiarzu w kościele w Pierszajach.

O. Herman Stępień i o. Achilles Puchała należą do grona 108 męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie beatyfikował ich papież Jan Paweł II. W liturgii męczennicy wspominani są 12 czerwca.

Oprócz dwóch zakonników z Borowikowszczyzny, wśród 108 męczenników jest jeszcze pięciu innych franciszkanów konwentualnych: z Niepokalanowa o. Antonin Bajewski, o. Pius Bartosik, br. Tymoteusz Trojanowski i br. Bonifacy Żukowski oraz z Grodna o. Innocenty Guz.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja