Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Św. Maria Magdalena Postel (1756-1846)
2011-07-14 09:51:41
Należała do III Zakonu św. Franciszka Asyżu. Założyła Instytut Sióstr Chrześcijańskich Szkół Miłosierdzia.

Maria Magdalena Postel urodziła się 28 listopada 1756 r. w Barfleur w Normandii, we Francji. Była najstarszą z siedmiorga dzieci. W wieku 9 lat przystąpiła do I komunii św. i złożyła ślub czystości. Niedługo potem rodzice osierocili ją.

Po ukończeniu studiów w opactwie Valognes (Manica) założyła bezpłatną szkołę dla dziewcząt, w której edukowała i wychowywała przyszłe żony i matki. Wkrótce wybuchła rewolucja francuska. Zakony zniesiono, kościoły zamykano. Kapłani, którzy nie złożyli przysięgi na wierność państwu, byli usuwani.

W 1791 r. Maria Magdalena otrzymała pozwolenie od biskupa diecezji do przechowywania w domu i udzielania Komunii św. oraz do przewodniczenia nabożeństwom. 10 lat była "nadzwyczajną szafarką" Komunii św. 13 lutego 1798 r. wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka. Biedaczyna z Asyżu inspirował ją do podejmowania kolejnych inicjatyw apostolskich.

8 września 1807 r. razem z czterema współsiostrami założyła Instytut Sióstr Chrześcijańskich Szkół Miłosierdzia w Cherbourgu, nadając mu surową regułę z poleceniem darmowego nauczania dziewcząt. Od 1838 r., po przezwyciężeniu wielu trudności, instytut zaczął się rozrastać.

Maria Magdalena prowadziła bardzo surowe życie, stosowała radykalne praktyki pokutne, cztery dni w tygodniu pościła. Zawsze widziano ją pogodną. Zmarła w Saint-Sauveur-le-Vicomte 14 lipca 1846 r. Papież Pius XI kanonizował ją 24 maja 1925 r.

opr. wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja