Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bł. Felicyta Paulina Borowik (1905-1943)
2011-08-01 10:37:02
Należała do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu, była nazaretanką. Zginęła razem z dziesięcioma innymi nazaretankami w obronie wiary z rąk hitlerowców.

Paulina Borowik (bł. Felicyta) urodziła się 30 sierpnia 1905 r. w Rudnie w dawnym województwie lubelskim, w rodzinie wiejskiej. Dziewięć dni po urodzeniu zmarła jej matka. Pauliną i jej dwoma braćmi zaopiekowała się rodzina. Nie uczęszczała do szkoły, ponieważ musiała pracować na roli i w gospodarstwie.

Wyróżniała się życiem religijnym, należała do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu i kółka różańcowego. Do zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (nazaretanek) została przyjęta w Krakowie, 4 marca 1932 r., w wieku 27 lat. Otrzymała imię zakonne Felicyta. Nowicjat odbyła w Grodnie i tam 21 stycznia 1935 r. złożyła pierwsze śluby.

Skierowano ją do pracy w Nowogródku. Felicyta była cicha, pracowita, gorliwa w pełnieniu obowiązków. Pracowała w gospodarstwie oraz jako sprzątaczka w internacie i w szkole. Nie doczekała dnia złożenia ślubów wieczystych.

31 lipca 1943 r. razem z dziesięcioma współsiostrami musiała zgłosić się na posterunku niemieckim w Nowogródku. Po godzinie rozmowy siostry wyprowadzono z budynku, kazano im wsiąść do ciężarowego auta i wywieziono je za miasto. W niedzielę o świcie, l sierpnia 1943 r. przewieziono je i rozstrzelano w niewielkim lesie za leśniczówką Batorówka, odległą o 5 km od Nowogródka.

Siostry poniosły śmierć męczeńską. Zostały beatyfikowane 5 marca 2000 r. przez Jana Pawła II w Rzymie. Liturgiczne wspomnienie męczennic z Nowogródka obchodzone jest 4 września.

Oprócz siostry Felicyty Borowik beatyfikowane zostały nazaretanki: s. Stella Adela Mardosewicz, s. Imelda Jadwiga Karolina Żak, s. Rajmunda Anna Kokołowicz, s. Daniela Eleonora Aniela Jóźwik, s. Kanuta Józefa Chrobot, s. Sergia Julia Rapiej, s. Gwidona Helena Cierpka, s. Heliodora Leokadia Matuszewska, s. Kanizja Eugenia Mackiewicz i s. Boromea Weronika Narmontowicz.

opr. wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja