Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bł. Agatanioł z Vendome (1598-1638)
2011-08-07 10:09:29
Należał do zakonu kapucynów. Razem z o. Kasjanem z Nantes zginął z rąk Koptów w czasie pracy misyjnej w Egipcie.

Franciszek Noury (późniejszy bł. Agatanioł) urodził się 31 lipca 1598 r. w Vendome, w Francji. W 1619 r. wstąpił do zakonu kapucynów, otrzymał imię Agatanioł. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie.

W pierwszych latach kapłaństwa poznał sławnego kapucyna o. Józefa Le Clerca, doradcę kardynała Richelieu, który prosił go o podjęcie pracy misyjnej w Afryce. Agatanioł w 1629 r. udał się do Syrii, gdzie pracował pośród muzułmanów, miał kontakty z chrześcijanami z Kościoła prawosławnego i Kościoła ormiańskiego.

Następnie udał się do Kairu, gdzie pracował na rzecz unii Koptów z Kościołem katolickim. 27 września 1637 r. otrzymał misję pracy w Etiopii (dawniej Abisynia). Udał się tam razem bł. o. Kasjanem z Nantes, o. Benedyktem i o. Agataniołem z Morlaix. Kapucyni podzieli się na dwie grupy. Agatanioł z Vendome i o. Kasjan po przybyciu do Etiopii zostali przez Koptów pochwyceni i uwięzieni w Deboroa.

Aresztowano ich pod zarzutem szpiegostwa i spiskowania przeciwko cesarzowi i miejscowemu biskupowi koptyjskiemu. Podczas procesu o. Agatanioł powiedziałał: "Jestem gotów oddać życie za wiarę, której nigdy się nie wyrzeknę”.

7 sierpnia 1638 r. w Gondarze, razem z o. Kasjanem, został przywiązany do słupa i ukamienowany. Papież św. Pius X (tercjarz franciszkański)beatyfikował tych dwóch męczenników 1 stycznia 1905 r. Ich liturgiczne wspomnienie Kościół obchodzi 7 sierpnia.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja