Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Św. Alfonsa od Niepokalanego Poczęcia (1910-1946)
2011-07-28 10:01:08
Należała do zakonu franciszkanek klarysek syromalabarskich. Jest pierwszą kanonizowaną hinduską.

Anna Muttathupandathu - późniejsza s. Alfonsa od Niepokalanego Poczęcia - urodziła się 19 sierpnia 1910 r. w Kudamaloor, w południowoindyjskim stanie Kerala. Pochodziła z rodziny katolików obrządku syromalabarskiego. Rodzice wcześnie ją osierocili, wychowywała ją babka i ciotka, która była zakonnicą.

W 1928 r. wstąpiła do klasztoru franciszkanek klarysek syromalabarskich w Bharananganam. W 1936 r. złożyła śluby wieczyste, przyjmując imię Alfonsa od Niepokalanego Poczęcia NMP. Pracowała z dziećmi, jednak z powodu słabego zdrowia musiała zrezygnować z zajęć pedagogicznych.

Zdawała sobie sprawę, że jest posądzana o hipochondrię. Całe jej życie było ofiarą składaną Bogu i Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Często mawiała: "Czuję, że Pan przeznaczył mi, abym składała ofiarę z cierpienia" i dodawała z uśmiechem: "Dzień, w którym nie cierpię, jest dla mnie stracony".

Zmarła 28 lipca 1946 r., mając niespełna 36 lat. Jej grób stał się celem pielgrzymek, miejscem wielu cudów i nawróceń nie tylko dla katolików syromalabarskich i łacińskich, ale także muzułmanów i hinduistów.

Beatyfikował ją papież Jan Paweł II 8 lutego 1986 r. w Kottayamie, podczas pielgrzymki apostolskiej w Indiach. Papież Benedykt XVI ogłosił ją świętą 12 października 2008 r. w Watykanie. Jest pierwszą kanonizowaną hinduską.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja