Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Św. Emilia de Vialar (1797-1856)
2011-08-24 10:01:21
Należała do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu. Założyła zgromadzenie pod wezwaniem św. Józefa od Zjawienia się Archanioła Gabriela.

Emilia de Vialar urodziła się w Gaillac na południu Francji 12 września 1797 r. Straciwszy wcześnie matkę, dwa lata przebywała u zakonnic w Paryżu. Powróciwszy do rodzinnego domu, 20 lat cierpliwie znosiła trudne usposobienie owdowiałego ojca i niechęć otoczenia.

Do tych cierpień dołączyły się jeszcze rozterki wewnętrzne. W 1832 r. odzyskała spokój duszy, kiedy prowadzenie domu przejęła bratowa. Emilia otrzymała w spadku dużą fortunę, pozostawioną jej przez dziadka. Sprowadziła wówczas do Gaillac trzy przyjaciółki, które podobnie jak ona marzyły o życiu zakonnym i założyła zgromadzenie pod wezwaniem św. Józefa od Zjawienia się Arachanioła Gabriela. Należała do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu.

Uzyskawszy aprobatę biskupa, kilka lat później wyjechała z kilkoma siostrami do Algieru, dokąd zaprosił ją brat, oficer armii francuskiej. Tam miejscowy biskup żądał, by przeniosła do Algieru dom macierzysty i zmodyfikowała regułę zgromadzenia. Gdy Emilia nie zgodziła się, biskup ją i jej towarzyszki obłożył ekskomuniką, a w końcu spowodował wydalenie ich z Algieru.

Sposób, w jaki zniosła te bolesne przeciwności, został w dekrecie kanonizacyjnym uznany za dowód heroiczności jej cnót. Po powrocie do kraju, trudności stawiane Emilii przez zmieniających się zwierzchników kościelnych sprawiły, że kilkakrotnie musiała przenosić główny dom zgromadzenia. Osiadła wreszcie pod Marsylią, gdzie opiekę zapewnił siostrom założyciel oblatów, biskup św. Eugeniusz de Mazenod.

W 1842 r. otrzymała dla swego zgromadzenia tzw. dekret pochwalny Stolicy Apostolskiej, będący wstępem do pełnej aprobaty papieskiej. Zmarła 24 sierpnia 1856 r. założywszy 42 dwa domy zakonne.

Beatyfikował ją (w 1939 r.) i kanonizował (24 czerwca 1951 r.) papież Pius XII. Liturgiczne wspomnienie św. Emilii przypada 24 sierpnia. Dziś zgromadzenie liczy ponad półtora tysiąca sióstr, pracujących w prawie 140 domach zakonnych. Charyzmatem sióstr jest praca pedagogiczna i szpitalna.

opr. wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja