Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
800-lecie franciszkanów: Kapituła namiotów
2009-10-01 21:00:27
1 października we franciszkańskich ogrodach klasztornych w Wieliczce ponad pół tysiąca braci z całej Polski spotkało się na Kapitule namiotów. To był drugi dzień świętowania jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu.

Zakonnicy wspólnie się modlili i dzielili się doświadczeniem duszpasterskim i ewangelizacyjnym. Mówili o swojej pracy na misjach, w mediach, w parafiach, przy sanktuariach, wśród ubogich, uzależnionych od narkotyków i alkoholu oraz o wysiłkach podejmowanych na rzecz ochrony przyrody.

Na spotkanie z braćmi specjalnie przyleciał z Włoch kaznodzieja domu papieskiego o. Raniero Cantalamessa OFMCap. Zakonnik mówił, że gdyby dziś św. Franciszek wrócił na ziemię, to nie rozpocząłby swojej misji od mówienia o ubóstwie, ani o słońcu czy księżycu, ale wykrzyczałby imię Chrystusa Ukrzyżowanego, który jest w debacie publicznej przemilczany. O. Cantalamessa zachęcał zatem braci, aby "czynili Jezusa obecnym w świecie współczesnym".

Przekonywał też zebranych współbraci, że są powołani do naśladowania nie św. Franciszka, ale Chrystusa. "Mamy patrzeć nie na św. Franciszka, ale na Chrystusa oczami św. Franciszka" - konkludował.

Włoch dowodził, że po ośmiu wiekach franciszkanie mają, jak ich założyciel, dalej być pomostem między Kościołem hierarchicznym a masami, ludem Bożym.

Na pytanie naszego serwisu, jakby to miało wyglądać w praktyce, odpowiedział: "Nie możecie dać się wciągnąć w żadne rozgrywki. Mamy być ponad podziałami. Nie opowiadać się za żadną ze stron. Nie polemizować ani z jednymi, ani z drugimi. Nie bronić ani jednych, ani drugich. Kierować się tylko miłością do wszystkich".

Przy klasztorze w Wieliczce znajduje się kaplica, która jest kopią małej kaplicy w Porcjunkuli, we Włoszech (w Bazylice Matki Bożej Anielskiej), przy której 800 lat temu zgromadzili się bracia razem ze św. Franciszkiem. "Wierny sługa Chrystusa, Franciszek, zwołał raz kapitułę powszechną do Panny Maryi Anielskiej, a na kapitułę tę zeszło się przeszło pięć tysięcy braci". Porcjunkula była miejscem zebrań i wspólnej modlitwy.

Po południu wszyscy bracia spotkali się na Eucharystii w najstarszej świątyni franciszkanów w Polsce, w bazylice św. Franciszka w Krakowie przy Franciszkańskiej. Mszy św. przewodniczyli biskupi z Polski, Ukrainy, Boliwii i Uzbekistanu, którzy wywodzą się z zakonu franciszkańskiego.

O godz. 20.00 bracia trzech gałęzi rozegrali mecz piłki nożnej przeciwko trzem krakowskim zespołom Wisły, Cracovii i Hutnika. Niestety, ulegli gwiazdom Grodu Kraka i drużyny narodowej 3:10.

Oratorium o życiu i śmierci świętego Franciszka "Transitus" autorstwa Beaty i Joachima Menclów zostanie przedstawione na krakowskim Rynku w sobotę, 3 października o 20.00.

Liturgiczna uroczystość św. Biedaczyny z Asyżu, 4 października, zakończy obchody jubileuszowe. O 10.30 zostanie odprawiona Eucharystia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach.

Po południu na Krakowskim Rynku rozpocznie się franciszkański dzień misyjny, w ramach którego zagrają zespoły franciszkańskie i zostaną zebrane ofiary na sierociniec św. Franciszka w Boliwii.

Szczegółowy plan jubileuszu, zobacz: Kraków: Rozpoczęły się obchody 800-lecia

jms

Na zdjęciach, kapituła namiotów braci zakonów franciszkańskich w Wieliczce, w drugi dzień świętowania jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu / fot. J. Szewek OFMConv

  zobacz więcej zdjęć w galerii serwisu:

  1. 800-lecie franciszkanów: Kapituła namiotów w Wieliczce, 1 października

  2. 800-lecie franciszkanów, 1 października: Wieliczka, Kraków.

  zobacz także:

  1. Kraków: Franciszkanie kwestowali na ulicach

  2. W prasie: 800 lat Reguły św. Franciszka

  3. Wystawa filatelistyczna o św. Franciszku i franciszkanach

  4. Grafika na 800-lecie franciszkanów

  5. Abp Gołębiewski: 800 lat - to mówi samo za siebie

  6. Wrocław: Sesja dla uczczenia 800-lecia zakonu

  7. Gdańska inauguracja 800-lecia zakonu

  8. 800-lecie franciszkanów: Międzynarodowy konkurs plastyczny

  9. Kard. Dziwisz: O jubileuszu 800-lecia franciszkanów

  10. Benedykt XVI do Rodziny Franciszkańskiej

  11. 800-lecie franciszkanów: Junioryści z odwagą

  12. Franciszkański wymiar Lednicy 2009

  13. Castel Gandolfo: Audiencja papieska na koniec kapituły

  14. 800-lecie franciszkanów: Program obchodów w Polsce

  zobacz więcej o jubileuszu w naszym serwisie:

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja