Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Muzyka: Opowieść o św. Franciszku w Trójce
2009-10-04 17:03:36
Lidia Jazgar w radiowej Trójce zaprezentowała płytę "Wiał wiatr. Opowieść o świętym Franciszku", w programie z cyklu: "Muzyczne rozmowy", w niedzielę, 4 października br..

"Wiał wiatr" to poetycka opowieść o św. Franciszku z Asyżu, o jego spotkaniach z Bogiem i człowiekiem. Składa się na nią 11 utworów traktujących o rzeczach najważniejszych: o miłości, poszukiwaniu szczęścia i jego odnalezieniu. Projekt ma nieść przesłanie o tym, że choć nie jest łatwo, jednak wszystko będzie dobrze, ponieważ "nie ustanie wiatr..."

Program muzyczny pt. "Wiał wiatr", który był prapremierą płyty Lidii Jazgar i zespołu "Galicja" odbył się w sierpniu ubiegłego roku, w krakowskiej bazylice franciszkanów. W czasie koncertu wystąpili Lidia Jazgar, Jerzy Trela, Przemysław Branny i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Autorem tekstów jest franciszkanin o. Andrzej Zając OFMConv. Muzykę skomponował Ryszard Brączek, aranżacja - Michał Woźniak. Projekt wpisuje się w obchody 800-lecia istnienia zakonu franciszkanów, które odbywają się w tym roku.

Lidia Jazgar jest absolwentką pedagogiki UJ, konferansjerem, menadżerem muzycznym, autorką niekonwencjonalnych projektów artystycznych, autorką tekstów i muzyki. Występuje z zespołem "Galicja", którego jest współzałożycielką. Za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych (współpracuje m.in. z Fundacją Anny Dymnej "Mimo wszystko") otrzymała w 2007 roku Medal im. św. Brata Alberta.

W 1992 roku podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki zespół "Galicja" zdobył nagrodę specjalną Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu można ich usłyszeć w Piwnicy bądź podczas kolejnych Galicyjskich Wieczorów z Piosenką, których Lidia Jazgar jest pomysłodawczynią i gospodynią.

Razem z "Galicją" Lidia Jazgar tworzy na koncertach niepowtarzalną atmosferę pełną ciepła i spokoju, a jednocześnie niezwykle energetyzującą. Piosenki "Galicji" powstawały najpierw do wierszy "klasyków" (Stachura, Poświatowska, Norwid, Lange, Mandelsztam, Leśmian), obecnie autorami tekstów są przede wszystkim R. Brączek, W. Śmigasiewicz i L. Jazgar.

Aktualny skład koncertowy: Lidia Jazgar - śpiew, Michał Woźniak - fortepian/altówka, Maciej Mąka - gitara akustyczna, Ryszard Brączek - gitara akustyczna, Rafał Mazur - gitara basowa, Tomasz Grochot - perkusja.

Dyskografia "Galicji": "Oczekiwanie" (1992), "Za oknem zamieć / Czas prezentów (1996), "Czasem" (2001), "I niech w całym roku będzie święty spokój (2005), "Obok snów" (2005).

wp

Na zdjęciu, okładka płyty "Wiał wiatr. )powieść o świętym Franciszku" / fot. www.lidiajazgar.pl, AIF

Patronat medialny


W internecie: Wiał wiatr - opowieść o św. Franciszku.
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja