Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
"Posada" w Krakowie
2009-12-12 09:21:31
Małżeństwo z Peru i polscy franciszkanie w najbliższą niedzielę organizują w Krakowie "posadę" - korowód wędrowców ubranych w tradycyjne peruwiańskie stroje, szukających schronienia dla przychodzącego na świat Chrystusa.

Głównymi postaciami korowodu o godz. 15.30 przy Franciszkańskiej 4 będą: brzemienna Maryja i św. Józef. Punktem kulminacyjnym "posady" będzie udzielenie symbolicznego schronienia wędrowcom i rozbijanie "pinaty", czyli wielkiej kolorowej kuli uzbrojonej w siedem kolców, wypełnionej słodyczami (kula symbolizuje szatana, a kolce - siedem grzechów głównych. Jej rozbicie to symboliczne zniszczenie zła - przyp. red.).

Po inscenizacji usłyszymy kolędy w wykonaniu dzieci z BISC Cracow (d. Wendy Murphy) oraz opowieści o zwyczajach bożonarodzeniowych w krajach latynoskich mieszkańców tamtych krajów. Organizatorzy przewidzieli też wystawę szopek południowoamerykańskich i świąteczny poczęstunek.

Posadę poprzedzi o godz. 14.30 msza św. w bazylice franciszkanów. Eucharystia sprawowana będzie w języku hiszpańskim.

Organizatorami krakowskiej "posady" są: Eva Miranda de Málaga, Felix Málaga M., Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów, Sekretariat Misyjny Franciszkanów oraz studenci AGH z grupy Blabel.


Sponsorami i patronami wystawy są: Ambasada Peru, były ambasador Polski w Chile, Boliwii i Argentynie prof. Z. Jan Ryn, konsul honorowy Meksyku w Krakowie Janusz Postolko, misjonarze kambonianie, o. Gianni Gaiga, The British International School in Krakov, Muzeum Etnograficzne i p. Pilar Malaga z Peru.

W krajach Ameryki Południowej i w Hiszpanii nie przywiązuje się tak wielkiej wagi do choinki, która stanowi jedynie dekorację. Najważniejsza jest szopka, którą w Hiszpanii określa się jako Belén, a w krajach Ameryki łacińskiej jako Nacimiento lub Pesebre.

W niektórych krajach organizuje się konkursy szopek, a zwycięzcy nagradzani są przez gminę. Domy i ulice zdobią wielkie kolorowe gwiazdy i świąteczne wieńce z wilczomlecza, rośliny znanej w Polsce jako poinsencja albo gwiazda betlejemska.


W niektórych regionach świętowanie zaczyna się 16 grudnia ceremonią zwaną posada (kwatera) lub novena. Na ulicach pojawiają się korowody wędrowców ubranych w tradycyjne stroje. Najważniejszymi postaciami są figury Maryi Panny i św. Józefa. Wędrowcy przez dziewięć kolejnych dni pukają do domów w poszukiwaniu miejsca schronienia, czyli właśnie kwatery.

Tych dziewięć dni obchodów ma symbolizować dziewięć miesięcy, kiedy brzemienna Maria i św. Józef wędrowali, aż w końcu dotarli do Betlejem. U rodziny, która udzieli symbolicznego schronienia wędrowcom, lub na rynku miasta następuje punkt kulminacyjny ceremonii - rozbijanie pinaty, czyli wielkiej kolorowej kuli.

W okresie świątecznym w każdym kościele można zobaczyć szopkę, w której siano zastępują miejscowe rośliny. W dekorowaniu kościoła i urządzaniu szopki bierze udział cała parafia.

Wieczerza wigilijna rozpoczyna się bardzo późno, nawet koło północy, jej uczestnicy wręczają sobie prezenty i zasiadają do stołu, na którym nie może zabraknąć pieczonego indyka i słodyczy. Na świąteczną mszę idzie się 25 grudnia. Jest to także dzień wizyt i spotkań towarzyskich.

jms

Na zdjęciach, krakowscy pielgrzymi "Las Posadas" w poprzednich latach / fot.: W. Ulman OFMConv, J. Szewek OFMConv

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja