Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Kraków: Bł. Jakub Strzemię wzorem
2010-03-19 10:09:51
"W procesie kanonizacyjnym bł. Jakuba Strzemię pierwszoplanową rolę do odegrania mają teraz historycy i archiwiści" - mówił w Krakowie o. prof. dr hab. Wiesław Bar OFMConv, kurator Katedry Prawa Kanonizacyjnego KUL.

"Na podstawie ówczesnych dokumentów, autentycznych świadectw z okresu życia franciszkanina, arcybiskupa Halicza należy dowieść heroiczności cnót zakonnika" - dodał. 16 marca w Krakowie odbyła się sesja naukowa na cześć Błogosławionego sprzed sześciuset lat. Tego dnia minęła bowiem setna rocznica ogłoszenia Misjonarza Rusi Czerwonej patronem krakowskiej prowincji franciszkanów.

Podczas całodniowej konferencji prelegenci przypomnieli postać Błogosławionego. O. dr Zdzisław Gogola OFMConv ukazał najważniejsze wydarzenia z życia franciszkanina, misjonarza, arcybiskupa, błogosławionego.

Ks. mgr lic. Stanisław Jan Burda mówił o kulcie bł. Jakuba Strzemię w XX w. Wymienił kościoły, kaplice i ołtarze poświęcone Błogosławionemu, a także wspomniał, że jego imię noszą Dom Pielgrzyma i Pustelnia w Kalwarii Pacławskiej, aule u franciszkanów w Krakowie i Sanoku, Wydawnictwo archidiecezji lwowskiej, i że jest patronem miasta Lwowa i archidiecezji lwowskiej.

Naukowiec zauważył, że Jakub Strzemię za życia i po śmierci wędrował. "Bł. Jakub należał do braci pielgrzymujących dla Chrystusa. Wędrował, przemierzał znaczne obszary terenów wschodnich. Tak samo dzisiaj jego relikwie wędrują, nie mając swojego miejsca spoczynku".

Ks. Burda wymienił w chronologicznej kolejności miejsca pobytu relikwii na przestrzeni sześciuset lat. "Do II wojny światowej jego relikwie spoczywały we Lwowie. Po wojnie - w Tarnowie, Lubaczowie i Krakowie. Ostatnio na szlaku peregrynacyjnym po klasztorach franciszkańskich w południowej Polsce. A teraz znów we Lwowie".

Br. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv zrelacjonował poszczególne etapy ubiegłorocznej peregrynacji relikwii bł. Jakuba po polskich i ukraińskich klasztorach franciszkanów, posługując się przy tym prezentacją multimedialną. Obecnie relikwiarz pielgrzymuje po archidiecezji lwowskiej, gromadząc rzesze wiernych wszystkich wyznań i obrządków.

O. dr Franciszek Solarz OFMConv mówił o pamiątkach pozostałych po Błogosławionym i rzeczach jemu przypisywanych, które można było oglądać przy Franciszkańskiej 4. Szczegółowo opisywał portrety powstałe na podstawie wyobrażeń o nim, infułę, ornat, kapę, pastorał, gipsowe popiersie, relikwiarz metalowy - pozłacany.

Mgr Jerzy Petrus mówił nt. relikwiarzy bł. Jakuba Strzemię i przypomniał ogromny kult franciszkanina, kiedy sto lat temu był wybierany na współpatrona prowincji franciszkańskiej. O. dr Adam Mączka OFMConv uczestnikom sympozjum przybliżył czasy, w których żył bł. Jakub i stan personalny zakonu na ziemiach Polski i Rusi.

Zdaniem prowincjała franciszkanów z Krakowa o. Jarosława Zachariasza OFMConv bł. Jakub Strzemię dla braci powinien być "wzorem do naśladowania, punktem odniesienia do ich działań i kierunkiem wszystkich wysiłków na następne sto czy setki lat".

Franciszkanów w dniu ich święta zaszczycił sąsiad - metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Listy z życzeniami wystosowali były metropolita lwowski kard. Marian Jaworski i obecny - abp Mieczysław Mokrzycki.

Specjalny list nadszedł również z Rzymu, z Kurii generalnej zakonu franciszkanów. Wikariusz zakonu o. Jerzy Norel OFMConv wyraził w nim nadzieję, że obchody ku czci bł. Jakuba "przyczynią się z pewnością do odnowienia kultu i więzi z Błogosławionym, poznania jego osoby i dzieła, które pozostawił".

O. Norel życzył w imieniu całej wspólnoty zakonu, a szczególnie generała zakonu o. Marco Tasca i zarządu, "aby wszystkie inicjatywy związane z jubileuszem przyniosły dla Prowincji, kontynuującej rozmach misyjny inspirowany dziełem bł. Jakuba, dobre i trwałe owoce".

Bł. Jakub Strzemię, franciszkanin, arcybiskup i organizator życia religijnego na Rusi, współpatron krakowskiej prowincji franciszkanów urodził się ok. roku 1340 w Małopolsce. Pochodził z rodu szlacheckiego herbu Strzemię.

Pisał o nim m.in. Jan Długosz w "Rocznikach". Do zakonu franciszkanów wstąpił pociągnięty ideałami św. Franciszka z Asyżu. Miał bardzo bliskie związki z rodziną Tarnowskich, a zwłaszcza z Janem - wojewodą sandomierskim i starostą Rusi. Dlatego sakrę biskupią przyjął w Tarnowie, w obecnej katedrze.

Jako zakonnik ewangelizował Ruś Halicką, zwaną Czerwoną, a także Wołyń, Podole, Wołoszczyznę. Był przełożonym klasztoru we Lwowie. Pod koniec XIV w. - na wniosek pary królewskiej Jadwigi i Jagiełły - papież mianował go arcybiskupem halickim, choć mieszkał w klasztorze we Lwowie.

Bł. Jakub umarł 600 lat temu - 20 października 1409 r.

Pogrzeb odbył się w kościele franciszkanów pw. Świętego Krzyża we Lwowie i tam został pochowany. W XVIII w. ciało przeniesiono do katedry. Beatyfikowany 11 września 1790 r. Od stu lat, od 16 marca 1910 r. jest patronem krakowskiej prowincji franciszkanów.

Więcej na specjalnej stronie poświęconej Błogosławionemu: www.jakubstrzemie.pl

jms

Na zdjęciach, sesja naukowa w setną rocznicę ogłoszenia bł. Jakuba Strzemię współpatronem krakowskiej prowincji franciszkanów / fot.: J. Szewek OFMConv, P. Wasylciów OFMConv

  zobacz także:

  1. Ukraina: Relikwie bł. Jakuba Strzemię wróciły do Lwowa

  2. Książki: Dzieje kultu bł. Jakuba Strzemię w XX wieku

  3. O. Zachariasz: On zawsze o nas pamiętał

  4. Kraków: Po sześciu wiekach na pielgrzymim szlaku

  5. Książki: Życie i cuda Jakuba Strzemię

  6. Książki: O bł. Jakubie dla dzieci

  7. Tarnów: Pielgrzymka na rocznicę bł. Jakuba

  8. Lwów: Kalendarz w 600. rocznicę bł. Jakuba Strzemię

  9. Kraków: Franciszkanie przy relikwiach bł. Jakuba

  10. Prowincja krakowska czci bł. Jakuba Strzemię

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja