Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Kraków: Królowa Jadwiga jedzie na Litwę
2010-12-13 11:07:05
"To jest nasza królowa. Mamy nadzieję, że teraz jeszcze bardziej się nami zaopiekuje i pomoże w zjednoczeniu Litwinów i Polaków, żeby była między nami wielka miłość" - z ogromną nadzieją w głosie mówi nam Regina Karpowicz z Wilna, tuż po otrzymaniu przez delegację polsko-litewską relikwii św. Jadwigi. Uroczystość miała miejsce 12 grudnia na Wawelu.

Przez wstawiennictwo św. Jadwigi wierni modlili się w wawelskiej katedrze o prawdę i miłość w sercach Polaków i Litwinów.

"Myślimy, że dalej będzie pomagać tak Litwinom, jak i Polakom, całej Litwie wzrastać w wierze" - dodaje Alicja Dacewicz, która przybyła do Krakowa w kilkunastoosobowej delegacji. "Wiążemy wielkie nadzieje z tą relikwią" - mówią jednym głosem kobiety.

"Po siedmiu wiekach spocznie wśród tych, którym przyniosła wiarę" - cieszą się z kolei franciszkanie, do których kościoła trafią relikwie.

Proboszcz katedry na Wawelu ks. Zdzisław Sochacki, który za zgodą kard. Stanisława Dziwisza, uroczyście przekazał doczesne szczątki Świętej, życzył, aby te relikwie pomogły w kształtowaniu idei, które głosiła i praktykowała Królowa.

Ksiądz prof. Kazimierz Panuś z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie życzył delegacji Litwinów i Polaków, aby te relikwie były z nimi na ich drodze do świętości.

Rektor wileńskiego kościoła franciszkanin o. Marek Dettlaff OFMConv powiedział nam, że zaraz po ich powrocie do Wilna odbędą się rekolekcje adwentowe ze św. Jadwigą. Nauki wygłosi ks. dr hab. Stanisław Koczwara z Instytutu Teologii w Wilnie. A relikwie zostaną umieszczone w ołtarzu dopiero tuż przed rocznicą kanonizacji św. Jadwigi, tj. 5 czerwca 2011 roku.

Św. Jadwiga żyła w XIV w. Była królową Polski. Zostając żoną wielkiego księcia Litewskiego Władysława Jagiełły, zaniosła Litwie chrześcijaństwo. Uprawiała działalność charytatywną. Otaczała opieką liczne szpitale. Też je fundowała i uposażała. Stawała również w obronie ludzkiej godności. Świętą została ogłoszona przez papieża Jana Pawła II 8 czerwca 1997 roku.

Franciszkanie przybyli na Litwę jako jedni z pierwszych. Byli tam już w XIV w. Do kasaty carskiej Zakon pełnił ważną rolę w dziejach Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 30-tych XX wieku franciszkanie odzyskali świątynię i klasztor. Po II wojnie światowej komuniści znów je zamknęli. Dopiero po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w roku 1998 znów je oddano franciszkanom. Kościół franciszkanów leży w najstarszej części miasta Wilna.

jms

Na zdjęciach, uroczystość przekazania relikwii św. Jadwigi delegacji polsko-litewskiej, Kraków - katedra na Wawelu 12 grudnia br. / fot. J. Szewek OFMConv.

zobacz także: Ludzie: O. Kamil Wełymański (1910-1999)


W internecie: Franciszkanie w Wilnie.
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja