Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
W Uzbekistanie: Spotkanie katolików
2011-05-12 10:01:14
Od 7 do 9 maja odbywało się w Taszkiencie 11. spotkanie katolików w Uzbekistanie. Tegoroczny temat spotkania to:"Jan Pawel II - przyklad życia i świętości". Spotkanie od strony duchowej poprowadził oblat* o. Andrzej Madej z Aszchabadu (Turkmenistan).

W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 osób z: Taszkientu, Samarkandy, Buchary, Nawai, Urgenczu, Fergany, Angrenu i Ałmałyku.

Konferencje, nabożenstwa, praca w grupach, film o papieżu Polaku oraz program artystyczny dały uczestnikom możliwość spotkania i wielu duchowych przeżyć.

Duszpasterze pracujący w Uzbekistanie są w większości polskimi franciszkanami (jeden Koreańczyk), w pracy posługują się kilkoma językami: rosyjskim, angielskim, koreańskim i polskim.

Pracują w pięciu miastach, w Taszkiencie, Samarkandzie, Ferganie, Urgenczu i Bucharze. W marcu tego roku we franciszkańskim seminarium duchownym w Krakowie święcenia diakonatu przyjął pierwszy obywatel Uzbekistanu br. Siergiej Fedorov.

Franciszkanie z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię udali się do Uzbekistanu z misją w 1991 roku. W 2005 roku misja została ogłoszona administraturą apostolską, na jej czele stoi bp Jerzy Maculewicz OFMConv.

Uzbekistan uzyskał niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego (w 1989 roku). To największe państwo w Azji środkowej pod względem liczby mieszkańców, jest ich ponad 27 mln. Jest wielonarodowe, o zróżnicowanej strukturze narodowościowej i religijnej.

Około 90 proc. deklaruje przynależność do islamu. Spośród chrześcijan najwięcej jest tam wyznawców prawosławia i protestantyzmu. Kościół katolicki liczy około 500 wiernych.

o. Lucjan Szymański OFMConv, Uzbekistan / red.

Na zdjęciach, 11. spotkanie katolików w Uzbekistanie, Taszkient, 7-9 maja br. / fot.: Jegor Kaskow, Edward Cziudow, o. L. Szymanski OFMConv

(* Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.)

  zobacz w galerii serwisu:

  1. Uzbekistan: XI Spotkanie katolików (Taszkient 7-9 maja)

  2. Uzbekistan: Droga Taszkient - Fergana

  3. Uzbekistan: Kościół i klasztor franciszkanów w Taszkiencie

  4. Franciszkanie w Uzbekistanie

  5. Pejzaże Uzbekistanu

  6. Buchara, w Uzbekistanie

  7. Kościół św. Jana Chrzciciela w Samarkandzie (Uzbekistan)

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja