Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Zapowiedź: Ku czci męczenników z Peru
2011-07-20 12:29:35
9 sierpnia minie 20. rocznica śmierci męczeńskiej polskich misjonarzy franciszkanów w Peru. Uroczystości upamiętniające o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka odbędą się w miejscu męczeństwa - w Pariacoto i w rodzinnych stronach zakonników - w Zawadzie k. Tarnowa i Rychwałdzie k. Żywca. Poprzedzi je dwudniowy kongres w stolicy Peru - Limie.

"Celem kongresu (5-6 sierpnia) jest popularyzacja postaci meczenników, refleksja nad fenomenem męczeństwa i jego roli w doświadczeniu misyjnym, franciszkanskim i - generalnie - chrzescijanskim" - mówi o. Jacek Lisowski, delegat prowincjała franciszkanów w Peru.

Wykłady poświęcone będą refleksji nad męczeństwem w XX i w XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem franciszkańskich męczenników w historii Koscioła.

Podczas kongresu duchowni i świeccy współpracownicy męczenników sprzed 20 lat złożą świadectwa o ich życiu i pracy.

Kongresowi towarzyszyć będzie wystawa o męczennikach z Pariacoto, przygotowana przez ambasadę RP w Peru. Zaplanowano ponadto koncert promujący płytę o męczennikach, nagraną przez młodzież z Limy.

W spotkaniu naukowym weźmie udział generał franciszkanów z Rzymu o. Marco Tasca OFMConv.

Uroczystości w miejscu męczeństwa rozpoczną się 8 sierpnia. Po południu zaplanowano nabożeństwo Drogi krzyżowej z kościoła parafialnego, gdzie znajdują się groby ojców Zbigniewa i Michała, do miejsca zbrodni (3 kilometry). Tam przewidziano mszę św. i poczęstunek dla pielgrzymów.

"Spodziewamy sie pielgrzymów z Polski, Stanów Zjednoczonych, wszytkich krajow Ameryki Łacińskiej i z naszych parafii w Limie i Chimbote" - informuje o. Lisowski.

W nocy z 8 na 9 sierpnia franciszkanie zaplanowali czuwanie modlitewne o rychłą beatyfikację ojców.

We wtorek 9 sierpnia rano na placu głównym miasteczka odbędzie się uroczyste zawieszenie flag Polski, Peru i regionu Ancash. Później przewidziano Eucharystię. Mszy przewoniczyć będzie bp Angel Francisco Simon Piorno, ordynariusz diecezji Chimbote, do której należy misja w Pariacoto.

Uroczystości ku czci męczenników odbędą się nie tylko w Peru, ale również w Polsce - w rodzinnych stronach sług Bożych - w Zawadzie k. Tarnowa i w Rychwałdzie k. Żywca. Nabożeństwom przewodniczyć będzie o. Jarosław Zachariasz OFMConv, ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należeli zakonnicy.

O. Zbigniewa Strzałkowskiego wierni wspominać będą w Zawadzie w niedziele 7 sierpnia o g. 11.00. We mszy udział wezmą m.in. dzieci ze szkoły podstawowej, do której uczęszczał męczennik, a która dzisiaj nosi jego imię.

O. Michała Tomaszka wierni uczczą dwa dni później, we wtorek 9 sierpnia o godz. 18.00 we franciszkanskim sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie k. Żywca, do którego w młodości uczeszczał z pobliskiej Łękawicy o. Michał. Po mszy odbędzie się procesja na cmentarz, gdzie we franciszkanskim grobowcu złożona jest ziemia z miejsca męczeństwa ojców. Tam też odmówione zostaną modlitwy o beatyfikację.

Słudzy Boży o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso ("Świetlisty Szlak").

Terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. Przywódcy Sendero Luminoso oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej "świadomość rewolucyjną" Indian.

Misjonarze oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną. W Pariacoto zbudowali instalację wodną, kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca - w sierpniu 1991 roku - rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem "El Sol del Peru" (Słońce Peru).

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, gdzie opracowywane jest tzw. "positio", czyli kluczowy dokument procesu beatyfikacyjnego.

Słudzy Boży o. Michał i o. Zbigniew należeli do krakowskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję od 1988 roku. O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek byli pierwszymi, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. Franciszkanie nadal prowadzą tam swoją działalność, a także w Limie i w Chimbote.

jms

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja