Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Franciszkanie we Lwowie
2009-11-19 08:42:16
Franciszkanie ze Lwowem są związani na trwałe od drugiej połowy XIV w. Ich siedzibą był wówczas kościół i klasztor św. Krzyża. Przy tym kościele niszczonym przez pożary i na nowo odbudowywanym, zakonnicy przetrwali do austriackiej kasaty w roku 1785. Klasztor ten był również od roku 1626 siedzibą prowincji rusko-litewskiej, a od 1686 r. samej prowincji ruskiej, aż do roku 1785.

Budynki klasztoru i kościoła św. Krzyża, zniszczone w roku 1848, zostały rozebrane przez władze austriackie i już od tego czasu nie istnieją. Oprócz tego klasztoru istniał we Lwowie od roku 1617 drugi, mniejszy klasztor, św. Antoniego, który także został skasowany przez rząd austriacki w 1784 r.

Mimo kasaty obydwu klasztorów, rząd austriacki przekazał franciszkanom we Lwowie kościół i klasztor oo. Kapucynów, zbudowany w 1708 r. Kościół i klasztor pod wezwaniem Najśw. Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, stał się siedzibą prowincji galicyjskiej oraz internatu i nowicjatu. Tu także do roku 1933 urzędował prowincjał odrodzonej prowincji polskiej zakonu.

Ze Lwowem związani są franciszkańscy święci i błogosławieni: bł. bp Jakub Strzemię (ok. 1340-1409), św. Jan z Dukli (1414-1484), św. Maksymilian Kolbe (1894-1941), sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec, błogosławieni męczennicy II wojny światowej, urodzony we Lwowie bł. o. Innocenty Guz (1890-1940) oraz bł. o. Karol Herman Stępień (1910-1943).

W klasztorze lwowskim przebywali franciszkanie aż do 25 kwietnia 1946 r., do czasu opuszczenia go pod naciskiem komunistycznej władzy po przyłączeniu tych terenów do Związku Radzieckiego.

Jednak nie wszyscy franciszkanie opuścili Lwów. Przez czterdzieści pięć lat (1948-1993) reprezentował tu zakon i Kościół o. Rafał Kiernicki, więzień łagrów sowieckich, duszpasterz i proboszcz katolickiej katedry we Lwowie, przez papieża Jana Pawła II podniesiony 16 stycznia 1991 r. do godności biskupiej.

O. Rafał w czasach, kiedy w latach 1958-1965 władza radziecka pozbawiła go prawa sprawowania funkcji duszpasterskich, pracował jako stróż nocny w parku miejskim czy później tragarz, a swoją posługę kapłańską spełniał w konspiracji. Za jego staraniem w 1989 r. do Lwowa ponownie przyjechali franciszkanie z Polski, z macierzystej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Zamieszkali przy swoim kościele pw. św. Antoniego przy ul. Łyczakowskiej (na zdjęciu / fot. ASF).

O. bp Kiernicki zmarł 23 listopada 1995 r. Pięć lat później uroczyście odsłonięto jego popiersie w katedrze lwowskiej, w dowód zasług dla przetrwania Kościoła na terenie dawnego Związku Radzieckiego.

We Lwowie, franciszkanie są dziś duszpasterzami czterech wspólnot: polskiej, rosyjskiej, ukraińskiej i litewskiej. W tych czterech językach odprawiają msze, katechizują i przygotowują do przyjęcia sakramentów.

omh / mz

  zobacz także:

  1. Lwów: Św. Antoni na Łyczakowie

  2. Lwów: Pasja wg Różyckiego

  3. Wywiad: Najważniejszy jest człowiek

  zobacz w galerii:

  1. Lwów. Grudzień 2009

  2. Lwów: Odpust św. Antoniego na Łyczakowskiej, 13 czerwca 2006.

  3. Lwów: Cmentarz na Łyczakowie

  4. Ponad dachami i na ulicach Lwowa

  5. Ukraińska impresja (Lwów i okolice)

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja