Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Książki: franciszkanie we Wrocławiu
2012-11-09 23:01:26
„Bracia Mniejsi Konwentualni w Archidiecezji Wrocławskiej w latach 1945-1972”: to tytuł rozprawy doktorskiej śp. o. Romana Pałaszewskiego OFMConv, przygotowanej niedawno do druku przez o. dr hab. Zdzisława Gogolę OFMConv i ks. prof. dr hab. Józefa Mandziuka.

Książka ta opowiada o pracy franciszkanów na Dolnym Śląsku po II Wojnie Światowej. Jednak w pierwszym z siedmiu rozdziałów autor w skrócie przypomina wcześniejszą historię Zakonu na tych ziemiach, począwszy od XIII w.

Książkę wydało Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Na okładce przedstawiony został kościół franciszkanów pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu.

Autor rozprawy o. Roman Pałaszewski urodził się w 1955 r. w Szklarskiej Porębie. Po maturze wstąpił do Zakonu Franciszkanów. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Krakowie.

Po święceniach kapłańskich pracował w Dąbrowie Górniczej, w Bridgeport (Stany Zjednoczone), we Wrocławiu, Sanoku, ponownie we Wrocławiu, Kowarach, Legnicy, Lwówku Śląskim i w Kowarach-Wojkowie.

W 2006 r. śp. o. Roman Pałaszewski uzyskał stopień doktora historii Kościoła na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu.

Zakonnik zmarł nagle w szpitalu we Wrocławiu 15 maja 2010 r. i został pochowany na cmentarzu przy klasztorze w rodzinnej Szklarskiej Porębie.

jms

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja