Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Zakończyły się ogólnopolskie obchody 800-lecia
Kraków: Kard. Dziwisz na 800-lecie franciszkanów
800-lecie franciszkanów: Kapituła namiotów
Kraków: Franciszkanie kwestowali na ulicach
Kraków: Rozpoczęły się obchody 800-lecia
Wystawa filatelistyczna o św. Franciszku i franciszkanach
"Mały Gość Niedzielny" na jubileusz franciszkanów
W prasie: 800 lat Reguły św. Franciszka
Warszawa: 800-lecie zakonu i 70-lecie prowincji
Grafika na 800-lecie franciszkanów
Abp Gołębiewski: 800 lat - to mówi samo za siebie
Wrocław: Sesja dla uczczenia 800-lecia zakonu
Abp Nycz: Ruch franciszkański wielkim darem i bogactwem
Utwory kompozytorów franciszkańskich na 800-lecie zakonu
Lednica: Rozpoznać czas - odbudować Kościół
800-lecie franciszkanów: We wrocławskiej katedrze
Zaproszenie: Gdańska inauguracja 800-lecia zakonu
800-lecie franciszkanów: Junioryści z odwagą
Neustadt/Niemcy: Dni św. Feliksa
Kard. Dziwisz: O jubileuszu 800-lecia franciszkanów
   Następne Następne
Zakończyły się ogólnopolskie obchody 800-lecia
2009-10-07 11:17:23
Wielkim festynem misyjnym na krakowskim Rynku zakończyły się w niedzielę (4 października) jubileuszowe obchody 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu. Doświadczenie jedności i integracja braci z trzech gałęzi zakonu to najważniejsze owoce jubileuszu - uważają zakonnicy.

Mecz piłkarski, koncert i festyn na krakowskim Rynku, otwarta klauzura zakonna, sympozjum naukowe i Kapituła Namiotów - pięciodniowe obchody 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu obfitowały w wydarzenia. Najważniejszym owocem jubileuszu jest integracja braci z trzech gałęzi zakonu - uważa o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy zakonu franciszkanów konwentualnych. "Udało nam się zintegrować środowiska franciszkańskie. Pochodzimy z jednego pnia, ale mamy trzy gałęzie. Do tej pory każdy robił swoje. Teraz, po ośmiu wiekach udało nam się zrobić coś wspólnie. To nas bardzo cieszy" - podkreśla zakonnik.

Bracia deklarują, że tę jedność będą podtrzymywali i planują wspólne inicjatywy duszpasterskie.

Zdaniem o. Szewka, nie potrzeba wymyślać nowych zadań, wystarczy wsłuchać się w przesłanie św. Franciszka z Asyżu i realizować je w ciągle zmieniających się warunkach i okolicznościach. "Dziś mamy podobną sytuację, jak w XIII wieku. Ludzie oczekują od franciszkanów tego samego: abyśmy postawili na pokorę, na ubóstwo oraz na otwarcie się na drugiego człowieka" - tłumaczy.

Polskim braciom przypomniał o tym kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa, który przyleciał z Rzymu, by w Wieliczce wziąć udział w Kapitule Namiotów - spotkaniu formacyjnym zakonników. "Mamy być - tak jak w XIII wieku - pomostem między duchowieństwem hierarchicznym a ludem Bożym" - podsumował rzecznik prasowy franciszkanów.

W ramach pięciodniowych ogólnopolskich obchodów 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu odbył się m.in. mecz piłkarski między zakonnikami a piłkarzami krakowskich klubów, zakończony wynikiem 3:10. Franciszkanie otworzyli także klasztorne furty w czterech klasztorach męskich w Krakowie.

Do późnych godzin popołudniowych, w kilkuosobowych grupkach, krakowianie zwiedzali klasztory ojców bernardynów pod Wawelem, franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej oraz kapucynów na ul. Loretańskiej i reformatów - na Reformackiej. Mogli zobaczyć miejsca pracy i wypoczynku braci, wejść do klasztornej kaplicy, zobaczyć refektarz, cele zakonną i zabytkowe klasztorne korytarze.


W sobotę wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się premiera oratorium o życiu i śmierci św. Franciszka z Asyżu pt. "Transitus". Autorką tekstów inspirowanych regułą i tekstami św. Franciszka jest Beata Mencel. Muzykę skomponował wybitny krakowski kompozytor, pianista i producent muzyczny - Joachim Mencel.


Bracia zorganizowali także sympozjum naukowe pt. "Franciszkanie: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Kulturotwórcza rola Zakonu Franciszkanów". Na temat franciszkanizmu "wsłuchanego we współczesność i otwartego na nowe wyzwania" dyskutowali o. Celestyn Stanisław Napiórkowski, o. Andrzej Derdziuk oraz dr Zbigniew Jóźwik.

Zwieńczeniem ogólnopolskich obchodów jubileuszu 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego była msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.


Metropolita krakowski wezwał franciszkanów do podejmowania nowych wyzwań. "Ubogacajcie duchową kulturę Polski. Przypominajcie Europie o jej chrześcijańskich korzeniach. Przypominajcie jej o wartościach, jakie w jej dzieje wniósł ożywczy, ewangeliczny ruch franciszkański. Angażujcie się z zapałem w nową ewangelizację, pomagając innym wypływać na głębię!" - apelował.

Światowe obchody 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego obchodzone były w kwietniu br. w Asyżu i Rzymie.

W Polsce oraz na misjach m.in. w Afryce, Azji i Ziemi Świętej posługuje ok. 3 tys. polskich franciszkanów.

Magda Dobrzyniak (KAI)

Na zdjęciach, ogólnopolskie obchody 800-lecia franciszkanów, w Krakowie, 30 września - 4 października br.: 1-3) festyn na krakowskim Rynku, 4-6) Kapituła Namiotów w Wieliczce, 7) mecz piłkarski między zakonnikami a piłkarzami krakowskich klubów, 8) franciszkanie na ulicach, 9) "Tansitus" w bazylice św. Franciszka, 10) premiera oratorium o życiu i śmierci św. Franciszka z Asyżu, 11) sympozjum "Franciszkanie: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Kulturotwórcza rola Zakonu Franciszkanów", 12) msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz / fot.: W. Pobiedziński OFMConv, J. Szewek OFMConv, T. Warczak.

  zobacz więcej zdjęć w galerii serwisu:

  1. 800-lecie franciszkanów: Kapituła namiotów w Wieliczce, 1 października

  2. 800-lecie franciszkanów, 1 października: Wieliczka, Kraków.

  3. 800-lecie franciszkanów: Msza św. u klarysek i zwiedzanie klasztorów franciszkańskich w Krakowie, 3 października

  4. 800-lecie franciszkanów: Msza św. i Transitus oraz koncert na Rynku, Kraków, 3 października

  5. 800-lecie franciszkanów: Msza św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Kraków, 4 października

  6. 800-lecie franciszkanów: Festyn misyjny na krakowskim Rynku - zakończenie obchodów, 4 października

  zobacz także:

  1. Kraków: Kard. Dziwisz na 800-lecie franciszkanów

  2. 800-lecie franciszkanów: Kapituła namiotów

  3. Kraków: Franciszkanie kwestowali na ulicach

  4. W prasie: 800 lat Reguły św. Franciszka

  5. Wystawa filatelistyczna o św. Franciszku i franciszkanach

  6. Grafika na 800-lecie franciszkanów

  7. Abp Gołębiewski: 800 lat - to mówi samo za siebie

  8. Wrocław: Sesja dla uczczenia 800-lecia zakonu

  9. Gdańska inauguracja 800-lecia zakonu

  10. Kard. Dziwisz: O jubileuszu 800-lecia franciszkanów

  11. Benedykt XVI do Rodziny Franciszkańskiej

  12. Franciszkański wymiar Lednicy 2009

  13. Castel Gandolfo: Audiencja papieska na koniec kapituły

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja