Wielkim festynem misyjnym na krakowskim Rynku zakończyły się w niedzielę (4 października) jubileuszowe obchody 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu. Doświadczenie jedności i integracja braci z trzech gałęzi zakonu to najważniejsze owoce jubileuszu - uważają zakonnicy.
Mecz piłkarski, koncert i festyn na krakowskim Rynku, otwarta klauzura zakonna, sympozjum naukowe i Kapituła Namiotów - pięciodniowe obchody 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu obfitowały w wydarzenia. Najważniejszym owocem jubileuszu jest integracja braci z trzech gałęzi zakonu - uważa o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy zakonu franciszkanów konwentualnych. "Udało nam się zintegrować środowiska franciszkańskie. Pochodzimy z jednego pnia, ale mamy trzy gałęzie. Do tej pory każdy robił swoje. Teraz, po ośmiu wiekach udało nam się zrobić coś wspólnie. To nas bardzo cieszy" - podkreśla zakonnik.
Bracia deklarują, że tę jedność będą podtrzymywali i planują wspólne inicjatywy duszpasterskie.
Zdaniem o. Szewka, nie potrzeba wymyślać nowych zadań, wystarczy wsłuchać się w przesłanie św. Franciszka z Asyżu i realizować je w ciągle zmieniających się warunkach i okolicznościach. "Dziś mamy podobną sytuację, jak w XIII wieku. Ludzie oczekują od franciszkanów tego samego: abyśmy postawili na pokorę, na ubóstwo oraz na otwarcie się na drugiego człowieka" - tłumaczy.
W ramach pięciodniowych ogólnopolskich obchodów 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu odbył się m.in. mecz piłkarski między zakonnikami a piłkarzami krakowskich klubów, zakończony wynikiem 3:10. Franciszkanie otworzyli także klasztorne furty w czterech klasztorach męskich w Krakowie.
Do późnych godzin popołudniowych, w kilkuosobowych grupkach, krakowianie zwiedzali klasztory ojców bernardynów pod Wawelem, franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej oraz kapucynów na ul. Loretańskiej i reformatów - na Reformackiej. Mogli zobaczyć miejsca pracy i wypoczynku braci, wejść do klasztornej kaplicy, zobaczyć refektarz, cele zakonną i zabytkowe klasztorne korytarze.
W sobotę wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się premiera oratorium o życiu i śmierci św. Franciszka z Asyżu pt. "Transitus". Autorką tekstów inspirowanych regułą i tekstami św. Franciszka jest Beata Mencel. Muzykę skomponował wybitny krakowski kompozytor, pianista i producent muzyczny - Joachim Mencel.
Bracia zorganizowali także sympozjum naukowe pt. "Franciszkanie: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Kulturotwórcza rola Zakonu Franciszkanów". Na temat franciszkanizmu "wsłuchanego we współczesność i otwartego na nowe wyzwania" dyskutowali o. Celestyn Stanisław Napiórkowski, o. Andrzej Derdziuk oraz dr Zbigniew Jóźwik.
Zwieńczeniem ogólnopolskich obchodów jubileuszu 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego była msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Światowe obchody 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego obchodzone były w kwietniu br. w Asyżu i Rzymie.
W Polsce oraz na misjach m.in. w Afryce, Azji i Ziemi Świętej posługuje ok. 3 tys. polskich franciszkanów.
Magda Dobrzyniak (KAI)
Na zdjęciach, ogólnopolskie obchody 800-lecia franciszkanów, w Krakowie, 30 września - 4 października br.: 1-3) festyn na krakowskim Rynku, 4-6) Kapituła Namiotów w Wieliczce, 7) mecz piłkarski między zakonnikami a piłkarzami krakowskich klubów, 8) franciszkanie na ulicach, 9) "Tansitus" w bazylice św. Franciszka, 10) premiera oratorium o życiu i śmierci św. Franciszka z Asyżu, 11) sympozjum "Franciszkanie: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Kulturotwórcza rola Zakonu Franciszkanów", 12) msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz / fot.: W. Pobiedziński OFMConv, J. Szewek OFMConv, T. Warczak.