Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Ludzie:
Pożegnania: Zmarł o. Mariusz Mieczysław Paczóski
Sędziszów Młp: Zmarł br. Stefan Żołneczko OFMCap
O. Jarosław Zachariasz ponownie prowincjałem
Ks. Jan Twardowski (1915-2006)
Głogówek: Franciszkanie popatrzą w niebo
Warto wiedzieć: Padre Martini - nauczyciel Bacha i Mozarta
Zielona Góra: Nagroda za bezinteresowność
Katowice: Zmarł biblista o. Damian Szojda
Ludzie: Zginęli za pokój i dobro
O. Coronelli - astronom, kartograf, encyklopedysta
Ludzie: Kard. Stefan Wyszyński (1901-1981)
Ludzie: O. Jeremy Chodacki (1906-2004)
O. Zbigniew Łucjan Królikowski OFMConv
Brazylia: Zmarł o. bp Augustyn Januszewicz
Ludzie: O. Mizzi - promotor dialogu i ekumenizmu
Ludzie: O. Melchior Fordon (1862-1927)
O. Marek Fiałkowski OFMConv
Warszawa: Nagroda dla o. Pawła Chmury
Pożegnania: O. Fabian Piętka (1934-2010)
Wrocław: Jubileusz o. prof. Langkammera
   Następne Następne
Pożegnania: Zmarł o. Mariusz Mieczysław Paczóski
2012-06-23 07:20:45
Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z żalem i zarazem chrześcijańską nadzieją żegna gorliwego zakonnika i kapłana, długoletniego Prowincjała, ostatnio spowiednika zwyczajnego w Bazylice św. Piotra na Watykanie, Ojca Mariusza Mieczysława Paczóskiego, wyrażając wdzięczność Bogu za dar jego życia i powołanie zakonne i kapłańskie.

O. Mariusz Mieczysław Paczóski urodził się 29 sierpnia 1935 r. we wsi Wańtuchy, w obecnej diecezji drohiczyńskiej. Do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanów) wstąpił w 1951 r., odbywając nowicjat w Łodzi-Łagiewnikach. W latach 1954-1960 odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Łodzi-Łagiewnikach oraz w Krakowie. Zakonne śluby czasowe złożył 31 sierpnia 1952 r., zaś śluby wieczyste 4 października 1956. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lutego 1960 r. Przez jeden rok po święceniach pełnił obowiązek katechety szkół średnich w Kwidzynie. W latach 1961-1965 odbywał studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które zwieńczył doktoratem w 1977 r. Od 1965-1967 r. O. Mariusz przebywał w klasztorze w Warszawie, pełniąc obowiązek ekonoma klasztoru oraz asystenta procesu beatyfikacyjnego abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. W roku 1967 został skierowany do klasztoru w Gnieźnie, gdzie przez rok pełnił obowiązek spowiednika braci nowicjuszy, zaś w latach 1968-1971 był także proboszczem Parafii pw. Wniebowzięcia NMP. W 1971 r. został wybrany na Prowincjała, pełniąc ten urząd przez kolejne dwie trzyletnie kadencje do 1977 r. Od 1977 do 1983 r. pełnił obowiązek mistrza nowicjatu w Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego, po czym przez kolejne dwie kadencje pełnił urząd Prowincjała i zarazem Przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (1983-1989). Następnie powierzono mu urząd gwardiana klasztoru w Warszawie. W latach 1990-1996 przebywał w Asyżu, pełniąc urząd wikariusza Kustodii Generalnej i Klasztoru Sacro Convento oraz spełniając obowiązek spowiednika w Sanktuarium. Od 1996-2000 r. był gwardianem klasztoru w Niepokalanowie i zarazem Dyrektorem Narodowym Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej”. Od Jubileuszowego Roku 2000 pełnił posługę spowiednika zwyczajnego w Bazylice św. Piotra na Watykanie. W 2005 r. został wybrany na urząd gwardiana (rektora) Kolegium Penitencjarzy Watykańskich, który spełniał do marca 2009 r.

Ojciec Mariusz Mieczysław Paczóski odszedł po nagrodę do Pana w 77. roku życia, 60. życia zakonnego i 53. kapłańskiego dnia 20 czerwca 2012 r. w późnych godzinach wieczornych, po przebytej poważnej operacji chirurgicznej w rzymskiej klinice Piusa XI.

Niech oglądanie Boga twarzą w twarz będzie nagrodą za jego życie i gorliwą posługę zakonną i kapłańską.

Msza św. żałobna za Ś.P. Ojca Mariusza Mieczysława Paczóskiego zostanie odprawiona w Bazylice św. Piotra na Watykanie w sobotę 23 czerwca o godzinie 9.00.

Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w Niepokalanowie dnia 28 czerwca 2012 r. o godzinie 10.30 w kaplicy – Sanktuarium św. Maksymiliana M. Kolbego, po których o godzinie 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w bazylice i nastąpi odprowadzenie na cmentarz klasztorny.

Opracowanie życiorysu:

O. Zbigniew Kopeć, Sekretarz Prowincji

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja