Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Formacja i nauka:
Legnica: „Nasi uczniowie nie biorą korepetycji”
Taszkient: Od ciekawości do kapłaństwa
Kalwaria Zebrzydowska: Święcenia
Niepokalanów: Na Rok Wiary – najlepsze studia z mariologii
Kraków: Wikariusz krakowskiej prowincji dyplomowanym psychoterapeutą
Łódź: Święcenia w Łagiewnikach
Kraków: "Ja was rzeczywiście posyłam na front"
Przemówienie Benedykta XVI podczas pielgrzymki do diecezji Arezzo-San Sepolcro, 13 V 2012.
Kalwaria Zebrzydowska: Majówka po franciszkańsku
Harmęże:"Cóż to jest prawda?"
Tychy: Siostry Klaryski – VIII wieków historii
Kraków: "Aby pełniej żyli Słowem i Eucharystią"
Misje: Po roku próby czas na studia
Jerozolima: Biblia istnieje
Nauka: O. Wojciech od globalizacji
Kraków: Święto patronalne seminarium
Formacja: Już nie "disce puer"
Benedykt XVI: Wychowywać do pokoju
W internecie: Dla sierocińca w Chochabamba
Kraków: Odkryci w wielkim mrowisku świata
   Następne Następne
Legnica: „Nasi uczniowie nie biorą korepetycji”
2012-06-30 22:02:04
W piątek 29 czerwca blisko pięć i pół miliona uczniów w Polsce zakończyło rok szkolny 2011/2012. Tego dnia również z okręgowych komisji egzaminacyjnych spłynęły do wszystkich szkół średnich wyniki z tegorocznych matur.

Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tylko 80 proc. przystępujących do egzaminu dojrzałości zdało go pomyślnie.

O ogromnym sukcesie mogą mówić franciszkanie, którzy od wielu lat prowadzą Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Franciszka w Legnicy. Absolwenci ich szkoły kolejny rok z rzędu zdali matury w stu procentach.

Jeszcze większe sukcesy odnoszą uczniowie Gimnazjum, również prowadzonego przez Zakon w tym mieście. Od początku istnienia szkoły jej absolwenci wygrywają wszystkie rankingi na Dolnym Śląsku. Każdą z trzech części egzaminu - humanistyczną, matematyczno-przyrodniczą oraz językową – zdają lepiej o kilkanaście punktów procentowych niż ich rówieśnicy w regionie.

„Wielu nie chce nam wierzyć, że mamy tak wysokie wyniki. Muszę pokazywać wydruk komputerowy, żeby przekonać. Inne szkoły nie ujawniają swych wyników tylko rozpowiadają, że u nich egzamin poszedł ‘ładnie’, ‘bardzo ładnie’. To pytamy się, gdzie poszły niezbyt dobrze, skoro Legnica ma tak fatalne wyniki?” – opowiada dyrektor szkół o. Józef Szańca OFMConv.

Zakonnik w rozmowie z nami podkreśla, że jest to ogromna zasługa nauczycieli. „Nasi uczniowie nie biorą korepetycji. Nie ma takiej potrzeby. Nauczyciele w ramach zajęć i dodatkowych fakultetów bardzo dobrze przygotowują do egzaminów” - zauważa.

O. Szańca zwraca także uwagę na zdolności i ambicje swoich wychowanków. „Uczelnie wyższe cenią sobie, kiedy uczniowie wybierają na maturę dodatkowe, nieobowiązkowe przedmioty. Nasi wszyscy podopieczni wybierają minimum dwa przedmioty, choć nie muszą żadnego. A w tamtym roku mieliśmy nawet rekordzistę. Wybrał tyle, ile możliwe, czyli sześć. I świetnie mu poszło. Dziś jest bardzo dobrym studentem Politechniki” – wspomina dyrektor Liceum.

Na zakończenie roku szkolnego do Legnicy przyjechał prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz, aby podziękować za pracę dyrekcji szkół, gronu pedagogicznemu i uczniom. Wszystkim gratulował wyników i sukcesów.

Podczas mszy udzielił błogosławieństwa na okres wakacji i życzył młodzieży, aby ten czas wykorzystali na rzeczy najbardziej wartościowe, najlepsze. Prosił jednocześnie, aby nie zapominali o dawaniu dobrego świadectwa.

Przy tej okazji przytoczył historię Aleksandra Wielkiego i jego żołnierza, który nosił takie samo imię jak król, a źle się prowadził. Władca miał powiedzieć do niego: „Albo zmienisz swoje imię, albo swoje postępowanie!”. Prowincjał nawiązując do tego wydarzenia, opowieść zakończył słowami: „Oby w te wakacje nikt z was nie nabroił i nie musiał potem usłyszeć: ‘Albo zmienisz szkołę, albo postępowanie’”.

„Na te wakacje życzę wam obfitości Bożych łask, jak najwięcej słonecznych dni, prawdziwego wypoczynku, oczywiście w łasce uświęcającej, z Panem Bogiem i zawsze z uśmiechem na twarzy” – dodał przełożony.

Słowa te młodzież przyjęła z wielkim aplauzem.

Nowy rok szkolny 2012/2013 uczniowie rozpoczną w poniedziałek 3 września.

tekst i fotografie:jms

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja