Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Misje: Franciszkanie i dentyści z odsieczą chorym w Ugandzie
Peru: Przywódca terrorystów zatrzymany
Hiszpania: "Nowy-stary" prowincjał
Rzym: Logo Kapituły kapucynów
Włochy: Boże Narodzenie w Corciano
Rzym: Z wizytą na Campo Verano
Asyż w 25. rocznicę - projekt innego świata
Do Asyżu - z trzech stron świata
Lwów: Dziękczynienie za Jakuba Strzemię
Niemcy: 25 lat franciszkanów z Krakowa
Ukraina: Pielgrzymki "Pokoju i Pojednania"
Na świecie: Lyon - cesarz, prymas i sznurkowcy
Niemcy: Nie będzie III wojny światowej
Statystyki: Zakon Braci Mniejszych
Słowacja: Nowi przełożeni klasztorów
Na świecie: O. Van Long Nguyen biskupem
W Uzbekistanie: Spotkanie katolików
Słowacja: Nowe władze kustodii minorytów
Z Ugandy: Afryka jak Wielki Post
Paragwaj: Zakończyła się misja lekarzy z Jastrzębia
   Następne Następne
Misje: Franciszkanie i dentyści z odsieczą chorym w Ugandzie
2012-08-20 10:07:36
W całej Ugandzie jest zaledwie 200 dentystów. Jeden stomatolog - i do tego płatny - przypada na 165 tys. mieszkańców. Najgorsza sytuacja jest na wioskach położonych daleko od miast. I z myślą o nich franciszkańscy misjonarze sprowadzili ze Stanów Zjednoczonych dentystów i studentów stomatologii (Uniwersytet Północnej Karoliny).

W ciągu czerech dni odwiedzili cztery wioski, gdzie z bezpłatnej pomocy dentystycznej skorzystało 285 pacjentów, a ponad 400 otrzymało leki przeciwbólowe.

Dodatkowo w kilku szkołach przeprowadzili lekcje higieny ust z instruktarzem i rozdali ponad 900 szczoteczek do zębów z pastą.

Zapotrzebowanie ludzi na pomoc dentystyczną przerosło najśmielsze wyobrażenia organizatorów. Starcy, dorośli, młodzież, matki z dziećmi tworzyli niekończące się kolejki do lekarzy.

„Przyjmowani byli wszyscy niezależnie od wyznania i religii, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na pogłębianie więzi między wyznawcami różnych religii i wyznań chrześcijańskich” – wierzą franciszkanie.

Medycy przyjechali z bratem Johnem Clothem z Chicago (Prowincja św. Bonawentury). Przywieźli ze sobą sprzęt dentystyczny, leki oraz szczoteczki i pastę do zębów. W akcję zaangażowani byli także franciszkańscy postulanci, przebywający na wakacjach w Ugandzie.

Wolontariat ludzi świeckich jest ważnym elementem franciszkańskiej działalności misyjnej w Ugadzie. Do tej pory woluntariusze przybywali z Polski, Niemiec, Anglii, USA i Francji.

Przeważnie byli to lekarze, dentyści i pielęgniarki, ale także wolontariuszka z Niemiec, która zajmowała się pracą z dziećmi z Adopcji Franciszkańskiej oraz małżeństwo promujące ruch Chemin Neuf z Francji.

Odwaga, poświęcenie, chęć pomocy potrzebującym z narażeniem osobistego zdrowia, ponoszone koszty finansowe przez wolontariuszy, to wszytko budzi uznanie i szacunek dla ich służby. Przyjazd lekarzy najczęściej jest poprzedzony przygotowaniem i gromadzeniem funduszy, dzięki którym później mogą ofiarować darmową pomoc medyczną i rozdawać leki.

Przyjazd woluntariusza do misji pociąga za sobą duże zaangażowanie misjonarzy, także finansowe. Organizowanie przyjazdu, transport, wyżywienie, zamieszkanie, organizacja pracy i codzienne towarzyszenie to wkład misjonarzy, bez którego przyjazd woluntariuszy i ich służba nie byłaby możliwa.

Wolontariat jest nie tylko niezwykle owocny w dziedzinie pomocy potrzebującym, ale także w codziennym życiu wspólnoty misjonarzy. Wolontariusze włączają się najczęściej w rytm codziennego życia misji, uczestnicząc w codziennym życiu wspólnoty. Ich pochodzenie z różnych środowisk i różnych kultur jest prawdziwym poszerzeniem horyzontów i perspektyw

Po dniu wypełnionym intensywnym przyjmowaniem pacjentów jeden z dentystów postawił pytanie: „Czy myślisz że Jezus jest zadowolony z naszej pracy?”. Odpowiedzią był uśmiech na twarzach tych, którzy je słyszeli. Nie padło żadne słowo, bo też nie było ono potrzebne. Odpowiedź była oczywista.

Marian Gołąb OFMConv, Uganda

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja