Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
W skrócie: Historia klarysek w Polsce
2011-01-26 10:07:11
Początki zakonu klarysek sięgają XIII wieku. Założyła go w 1211 roku św. Klara pod wpływem św. Franciszka z Asyżu. W roku 1263 papież Urban IV zatwierdził regułę dla wszystkich klasztorów II Zakonu św. Franciszka, czyli klarysek.

W Polsce pierwszy klasztor klarysek powstał już w 1245 roku w Zawichoście. Ufundował go król Bolesław Wstydliwy, rodzony brat bł. Salomei, propagatorki ruchu franciszkańskiego i pierwszej polskiej klaryski. Na jej prośbę przypuszczalnie przybyła do Polski grupa sióstr z klasztoru w Pradze, założonego przez św. Agnieszkę Czeską.

Kilkanaście lat później powstały kolejne klasztory: w 1259 roku w Skale (koło Krakowa) z inicjatywy bł. Salomei (przeniesiony w 1316 roku do Krakowa), w 1280 roku w Starym Sączu z inicjatywy św. Kingi oraz w 1283 roku w Gnieźnie z inicjatywy bł. Jolanty.

Dalszy rozwój zakonu klarysek w Polsce nastąpił dopiero w XVII wieku. Powstały wtedy nowe fundacje w Śremie, Kaliszu, Chęcinach i Zamościu. Tych osiem klasztorów istniało aż do czasów rozbiorów.

W 1781 roku cesarz Józef II Habsburg wydał dekret nakazujący kasatę zakonów kontemplacyjnych, na którego mocy zniesiono m.in. klasztory klarysek w Gnieźnie, Śremie, Chęcinach, Kaliszu i Zamościu. Ocalały tylko klasztory w Krakowie i Starym Sączu.

W ostatnich latach siostry założyły kilka nowych fundacji: w 1976 roku w Międzyrzeczu Wielkopolskim (przeniesiona w 1988 roku do Kalisza), w 1986 roku w Miedniewicach oraz w 1995 roku w Zamościu. Najmłodszymi klasztorami polskich klarysek są: Skaryszew koło Radomia oraz Sandomierz.

red.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja