Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Ojciec Lubecki: coraz większe zrezygnowanie po obu stronach
2002-04-17 22:51:30
Zarówno wśród Palestyńczyków w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, jak i wśród oblegających ją żołnierzy izraelskich panuje coraz większe zrezygnowanie - uważa ojciec Seweryn Lubecki, polski franciszkanin przebywający na terenie zespołu świątynnego.

"Teraz to jest taki okres oczekiwania, każda ze stron myśli o tym, co się stanie, jakie może być zakończenie tej sprawy, czy dojdzie do jakiegoś porozumienia" - powiedział w środę ojciec Lubecki w rozmowie telefonicznej z PAP.

"Mamy nadzieję, że może w ciągu najbliższych dni - mówi się o spotkaniu między Palestyńczykami a rządem izraelskim - dojdzie to tego spotkania i uda się przynajmniej rozwiązać problem bazyliki" - mówił zakonnik.

"Panuje sytuacja takiego zastoju, nie wiadomo, czego się spodziewać. Myślę, że panuje pewne zrezygnowanie z jednej i z drugiej strony" - uważa franciszkanin.

Ojciec Lubecki zapewnił, że wtorkowa strzelanina wokół bazyliki nie wzmogła jakoś szczególnie atmosfery nerwowości wśród Palestyńczyków wewątrz bazyliki. "Gdy chodzi o Palestyńczyków - ja zawsze to podkreślałem - z ich strony nie groziło nam do tej pory jakieś większe niebezpieczeństwo, może na początku, kiedy zajęli klasztor. W tej chwili nie ma już ich na terenie klasztoru, są na terenie Bazyliki Bożego Narodzenia" - powiedział ojciec Lubecki.

Przylegający do bazyliki klasztor franciszkanów pozbawiony jest prądu i wody. Jak powiedział polski franciszkanin, "jest ciężko, ale jakoś sobie radzimy, jak do tej pory nikt nie głoduje ani nie umiera z pragnienia; jeżeli by sytuacja miała się przedłużyć, trudno powiedzieć co się stanie".

Ojciec Lubecki ma nadzieję, że w wyniku bliskowschodniej wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Colina Powella problem bazyliki zostanie w najbliższych dniach rozwiązany.

Na terenie obleganej przez wojsko izraelskie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem znów ranny został w środę Palestyńczyk.

Burmistrz Betlejem Hana Naser powiedział niemieckiej agencji dpa, że Palestyńczyka postrzelił izraelski snajper. Rannego przetransportowano do szpitala wraz z dwoma Palestyńczykami z Bazyliki, którzy zostali postrzeleni wcześniej. Naser powiedział też, że Izraelczycy zezwolili, by Bazylikę opuściło czworo dzieci. W dalszym ciągu odmawiają natomiast zgody na wywiezienie rozkładających się zwłok dwóch Palestyńczyków.

Burmistrz ostrzega, że ludzie oblężeni w Bazylice - ponad 200 osób - zaczynają cierpieć głód. Od dwóch tygodni, kiedy rozpoczęło się oblężenie, do Bazyliki nie dostarczono "ani kilograma żywności". (PAP) 18-04-02

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja