Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bl. Wschód: koszmar w Bazylice Narodzenia Pańskiego
2002-04-18 23:57:15
16-letni Palestyńczyk, który w poniedziałek opuścił oblężoną przez wojsko izraelskie Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, powiedział w środę, że w środku wszyscy cierpią "z zimna i braku jedzenia".

"Sytuacja w środku jest straszna; jesteśmy głodni, nie możemy spać, a oni (Izraelczycy) strzelają cały czas. Czujemy się tam jak w więzieniu" - opowiadał przez telefon Dżihad Abel Rahman.

16-letni Palestyńczyk, który mieszka w obozie dla uchodźców w Betlejem, opuścił bazylikę w poniedziałek. Uciekł z niej przez mur okalający budynki kompleksu religijnego. "Znalazłem się twarzą w twarz z izraelskimi żołnierzami. Od razu kazali mi się rozebrać, następnie związali mi ręce, zasłonili oczy i zaprowadzili do centrum pokoju (budynek na przeciw bazyliki)" - opowiadał młody Palestyńczyk.

Izraelczycy przesłuchiwali Dżihada przez kilkanaście godzin ciągle wypytując się o stan ducha oblężonych oraz o broń, jaką dysponują. Młody Palestyńczyk został zwolniony we wtorek.

Władze izraelskie potwierdziły, że Palestyńczyk opuścił w poniedziałek bazylikę. "Sprawdziliśmy go i puściliśmy wolno. Postąpimy tak z każdym, kto chce wyjść i nie ma sobie nic do zarzucenia" - przekazały izraelskie źródła wojskowe.

W otoczonych przez wojska izraelskie budynkach bazyliki i sąsiadującego z nim klasztoru od 2 kwietnia ukrywa się ponad 200, w większości uzbrojonych, Palestyńczyków. Władze izraelskie twierdzą, że wśród nich znajduje się "30 niebezpiecznych terrorystów" i żądają ich wydania.

W bazylice przebywa także kilkudziesięciu zakonników. (PAP) 19-04-02

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja